Drzwi harmonijkowe

W trakcie remontu lub wykańczania pomieszczenia ważnym punktem jest wybór odpowiednich drzwi. Drzwi harmonijkowe to świetna alternatywa w przypadku niedużego budżetu lub niewielkiego metrażu pomieszczeń. Wspomniany rodzaj drzwi jest z pewnością tani i szybki w montażu. Ponadto drzwi harmonijkowe są o wiele tańsze niż drzwi tradycyjne. Dlatego też stanowią świetną alternatywę.

Drzwi harmonijkowe – kiedy wybrać

Najczęściej drzwi harmonijkowe wybieramy, gdy budżet jest skąpy. Wspomniane drzwi są o wiele tańsze od tradycyjnych drzwi. Jednak takie drzwi wcale nie muszą odstraszać. Na rynku można znaleźć wiele wzorów, które w pełni przypominają zwykłe drzwi. W dodatku drzwi harmonijkowe doskonale pełnią swoją funkcję.

Co więcej, warto wybrać drzwi harmonijkowe, kiedy metraż pomieszczenia jest niewielki, wówczas wspomniane drzwi dodatkowo nie obciążą pomieszczenia oraz nie skrócą powierzchni.

Działanie drzwi harmonijkowych

Jak sama nazwa wskazuje, drzwi harmonijkowe składają się w harmonijkę. Zasada działania nie jest skomplikowana. Wspomniane drzwi zazwyczaj wykonane są z tworzywa sztucznego, materiału, który emituje drewno, lub z drewna. Drzwi składają się z tzw. lameli, gdzie każda z lameli posiada specjalny wózek lub haczyk, który ma za zadanie poruszania się po zamontowanych prowadnicach. W drzwiach harmonijkowych najczęściej montuje się dwie prowadnice – górną oraz dolną. Wspomniane lamele są połączone ze sobą specjalną taśmą, która łączy je i pozwala uzyskać, postać harmonijki.

Zalety i wady drzwi harmonijkowych

Z pewnością do zalet drzwi harmonijkowych można zaliczyć ich niedużą cenę, szybki i nieskomplikowany montaż, oraz funkcjonalność. Z pewnością świetnie sprawdzą się do niewielkich przestrzeni.

Do głównych wad można zaliczyć podatność na zepsucia. Ze względu na zastosowany mechanizm mogą szybciej się niszczyć.

(zdjęcie: Pauline E, licencja: Creative Commons.)

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ