Drewniane domki – aranżacja wnętrz

Duża część osób z miasta decyduje się na zakup działki w cichej, przyjemnej okolicy, z dala od miejskiego zgiełku. Często na wiejskich działkach budowane są domki drewniane. Warto wspomnieć, że na popularności zyskają domki, które mają służyć jako letniskowe, które są wykonane w stylu stodoły.

Po podjęciu decyzji o budowie lub kupnie drewnianego domku następuje chwila zastanawianie w kontekście aranżacji wnętrza. W jaki sposób zaaranżować wnętrze drewnianego domku, tak aby był on ponadczasowy, spełniał swoją funkcję, oraz był przytulny?

Rozmieszczenie pomieszczeń

W pierwszej kolejności należy wspomnieć, że domek drewniany jest niedużego metrażu. Wiąże się z tym mniej pomieszczeń, a jednocześnie mniej metrażu do zaaranżowania, co może wyjść na plus.

Najczęstszy rozkład pomieszczeń w drewnianym domku to:

  • kuchnia połączona z salonem oraz korytarzem,
  • łazienka,
  • maksymalnie 2 pokoje zlokalizowane na piętrze.

Nasuwa się pytanie, w jaki sposób zaaranżować wspomniane rozmieszczenie pomieszczeń, aby współgrało?

Aranżacja kuchni oraz salonu w drewnianym domku

W drewnianym domku centralnym miejscem jest kuchnia połączona z salonem, jadalnią oraz korytarzem. Oczywiście nie zawsze jest na tyle miejsca, aby pomieścić dodatkowo jadalnie. Dlatego też często salon pełni wspomnianą formę. W jaki sposób zaaranżować taki układ pomieszczeń? Dzisiaj piszemy o drewnianym domku, więc we wspomnianych pomieszczeniach powinno przeważać drewno. Najlepiej w naturalnym kolorze. Meble kuchenne powinny współgrać z kolorem drewna wykorzystanego na ścianach. Jednak świetnym sposobem jest dodanie akcentów z kamieniem. Nada on nieco kanadyjskiego klimatu. Kamień warto zastosować w salonie oraz elementy powinny znaleźć się w sekcji korytarzu. Natomiast w kwestii mebli najlepiej wybrać takie, aby były w stonowanych kolorach, a jednocześnie współgrały z całą resztą. Dodatkowo pomieszczenie można ozdobić miękkim, kontrastującym dywanem.

Łazienka

Łazienka powinna być funkcjonalna. Czyli nie zajmować zbyt dużego metrażu, ale powinna pomieścić prysznic, umywalkę oraz sedes. Kolorystyka łazienki zależy od naszego gustu. Warto zrezygnować z pozostawienia elementów drewnianych, na rzecz płytek. Wykorzystanie płytek z pewnością ułatwi zachowanie czystości w łazience. Aby wszystko współgrał, warto wykorzystać płytki, które będą podobne kolorystycznie do koloru drewna w całym budynku, lub takich, które będą dobrze z nim kontrastować.

Pokoje sypialnie w drewnianym domku

Sypialnia oraz pozostałe pokoje powinny zawierać drewniane elementy. Najlepiej wykorzystać je na ścianach. W pokoju nie może zabraknąć dopasowanego łóżka. A wszystko może być udekorowane przytulnym, dobrze dopasowanym dywanem, który wprowadzi jeszcze więcej ciepła do pomieszczenia. Ze względu na niewielki metraż pokoju w domku drewnianym, musi znaleźć się nieduża szafa, która pomieści nasze rzeczy osobiste. Warto dodać, że wszystko powinno być wykonane w drewnianym klimacie.

Pozostałe elementy w domku drewnianym

Jeśli jesteśmy jeszcze przed budową drewnianego domu, to warto przeglądnąć projekty, które w zawierają antresolę. Antresola może nadać niebanalnego wyglądu całemu pomieszczeniu. W dodatku spowoduje optyczne zwiększenie pomieszczenia.

Kiedy zdecydujemy się na antresole, musimy liczyć się z tym, że odpadnie nam jeden pokój. Jednak całą dużą ścianę możemy zaaranżować z wykorzystaniem dużego okna sięgającego dwóch pięter, które wprowadzić świetny klimat, zwłaszcza gdy na zewnątrz mamy piękną przyrodę.

Autorką artykułu jest Karolina Pisarska

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ