Czyszczenie i pielęgnacja mebli

Aby meble wypoczynkowe bardzo długo mogły nam służyć należy dobrać odpowiednie metody czyszczenia do materiału z jakiego są wykonane. Zobacz jak czyścić różne rodzaje mebli.

Meble drewniane

Jeżeli posiadamy meble wypoczynkowe, które są wykonane z drewna na przykład fotel bujany, należy pamiętać, że nie należy ich moczyć. Nawet, gdy są pokryte woskiem lub lakierem. Najlepiej do takich mebli stosować preparaty czyszczące, które zawierają oleje lub woski. Ponieważ takie preparaty impregnują drewno oraz chronią przed zaplamieniem, a częściowo również przed zarysowaniem.

Meble wiklinowe

Podobnie jak mebli z drewna, wiklinowych nie powinno się często myć, ponieważ wiklina może się zszarzeć. Co jakiś czas należy odświeżyć takie meble zwilżona w wodzie szmatka z dodatkiem kwasku cytrynowego oraz wody utlenionej. Na litr wody należy dodać 2 łyżki 15% wody utlenionej oraz 4 łyżki kwasku.. Tak wyczyszczony mebel na koniec należy kilkakrotnie przetrzeć lekko wilgotną szmatką, starannie wypłukując ją za każdym razem.

Meble tapicerowane skórą

Warto wiedzieć, że aby meble które są tapicerowane skórą wciąż były jak nowe należy wykonać zaledwie dwie czynności. Po pierwsze mniej więcej 3-4 razy w roku powinno się je przetrzeć specjalnym preparatem do konserwacji skóry. Jak również po drugie jasne obicia skórzane dobrze jest od czasu do czasu natrzeć wazeliną, a ciemne olejem rycynowym. Będą wtedy mniej narażone na zabrudzenia, przetarcia oraz przesuszenia.

Meble tapicerowane tkaniną

Meble, które są powleczone tkaniną, aby były czyste, należy podczas cotygodniowego sprzątania odkurzyć za pomocą małej ssawki odkurzacza. Innym sposobem pozbycia się kurzu może być przykrycie mebla wilgotnym prześcieradłem. Następnie należy delikatnie uderzać w niego trzepaczką do dywanów raz przy razie. Natomiast jeżeli nasze meble wypoczynkowe posiadają zaplamioną tapicerkę, plamy łatwo można wyczyścić za pomocą specjalnej pianki do dywanów. Nanosi się ją bezpośrednio na zaplamione miejsce i pociera tkaninę gąbką lub miękką szczoteczką.

autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ