Aranżacja i wystrój salonu

Salon jest to miejsce utożsamiane z nastawieniem na poszukiwanie przyjemności, relaksu, odprężenia, mile spędzonego czasu. Służy temu odpowiednie wyposażenie pokoju, meble, urządzenia elektryczne, jak również zestawy różnych przedmiotów służących wygodzie. Salon jest więc miejscem szczególnym. Spełnia on w ciągu dnia wiele funkcji. Dla całej rodziny jest miejscem wspólnych spotkań i posiłków, rodzinnego oglądania programów telewizyjnych, a także miejscem organizacji uroczystości rodzinnych. Jak również miejscem, które grupuje zainteresowania i aspiracje wszystkich członków rodziny. Jest to jednocześnie pokój prywatny, jaki publiczny. Prywatnym dla wszystkich członków rodziny, publicznym, ponieważ jest to miejsce w którym rodzina spotyka się z przyjaciółmi. Przyjmując więc założenie, że pokój ten ma być dostosowany do trybu życia rodziny oraz ich przyzwyczajeń ważne jest, aby go odpowiednio urządzić.

Ściany

Wybór koloru ścian we wnętrzu, gdzie koncentruje się życie rodziny to bardzo ważna decyzja. Nie da się tu jednak uogólnić obowiązujących zaleceń dotyczących idealnego koloru co do tego miejsca. Najlepiej będzie po prostu zaufać własnej intuicji i wybrać indywidualne rozwiązanie takie, które będzie przyjazne i atrakcyjne dla wszystkich domowników. Należy jednak pamiętać, że jasne kolory optycznie powiększają pokój. Delikatne barwy pasują niemal do każdego stylu, ponieważ łatwo zestawić je z różnymi zestawami. Natomiast pomarańcze i żółcienie ocieplają klimat mieszkania, a błękity, jak i zielenie tworzą pogodny nastrój.

Oświetlenie

Salon powinien mieć odpowiednio zainstalowane oświetlenie sztuczne, sprzyjające wykonywanym czynnością. Może to być oświetlenie górne, jak również oświetlenie punktowe pozwalające na czytanie czy też inne prace wykonywane w tym miejscu. Jeśli to możliwe dobrze, aby kącik wypoczynkowo – gościnny zaprojektować w pobliżu okna, ponieważ naturalne światło wydobędzie z salonu jego walory dekoracyjne.

Wyposażenie

Z uwagi na wielofunkcyjność ogólnoużytkowego salonu konieczna jest szczególna dbałość o jego urządzenie, wyposażenie oraz estetykę. Meble składające się na wyposażenie pokoju mieszkalnego, można by z grubsza podzielić na dwie grupy. Pierwsza to organizujące układ pokoju, określające jego podstawowe części. Są to fotele, sofa, kanapa, różnego rodzaju regały oraz ława. Natomiast druga grupa to meble i przedmioty uzupełniające, czyli dodatkowe stoliki, lampy, zasłony oraz obicia mebli. Meble w salonie najlepiej, aby były wygodne, lecz również nie powinny zajmować zbyt dużej powierzchni. Powinny pozwolić na przechowywanie różnych rzeczy, ale jednocześnie pokazywać w sposób widoczny i uporządkowany te, które są dekoracyjne. Ponieważ salon jest to pomieszczenie, które wobec odwiedzających osób świadczy o kulturze, poziomie życia, naszych zainteresowaniach, jak również o stosunku do piękna i harmonii.

Meble wypoczynkowe. Jeżeli chodzi o meble wypoczynkowe, to bez wątpienia najważniejsze, aby były to meble miękkie, tapicerowane, z wygodnymi siedziskami oraz odpowiednim oparciem do pleców. Obicia natomiast najlepiej, aby były odporne na plamy i łatwe do czyszczenia. Ważne jest, aby dopasować liczbę sof oraz foteli do swoich potrzeb oraz do wielkości pomieszczenia. Przede wszystkim, gdy przy niedostatku odpowiedniej liczby miejsc sypialnianych salon zamienia się na noc w sypialnię. Natomiast w wypadku, kiedy w innych pomieszczeniach jest wystarczająca liczba miejsc sypialnianych dla stałych mieszkańców w pokoju tym należy przewidzieć miejsce sypialniane dla gości. Poprzez zastosowanie uniwersalnego mebla, pełniącego funkcję i siedziska i łóżka. Ważne jest, aby ustawić te meble zarówno sofę, jak i fotele tak, aby siedzące na nich osoby mogły swobodnie ze sobą rozmawiać. Natomiast jeżeli chodzi o komfort wypoczynku najlepiej zapewnią go poduchy na kanapach lub fotelach dając wygodne oparcie plecom.
Czytaj więcej o meblach wypoczynkowych >

Stół. Jeśli chodzi o stół, to lepiej, aby w małym salonie zamiast jednego dużego stołu postawić dwa lub trzy mniejsze różniące się rozmiarami. Nie zabiorą one wtedy wiele miejsca. Najbardziej użytkowa jest jednak ława rozkładana o zmienianej wysokości. W czasie, gdy nie przyjmujemy gości służy nam do prac podręcznych lub do spożywania posiłku podczas oglądania telewizji. Przy większych uroczystościach odpowiednio rozstawiona przy podniesionym blacie jest normalnym stołem biesiadnym. Natomiast malutkie pomocnicze stoliki mogą się przydać tak, aby każdy mógł postawić w zasięgu ręki kubek lub odłożyć książkę.

Regały. Urządzając salon warto pamiętać, że meblościanka wcale nie jest najlepszym rozwiązaniem w salonie. Klasyczna meblościanka zakrywająca całą ścianę bywa nieforemną, ciężką konstrukcją. Choć sporo się w niej mieści, nie stanowi ona jednak wspaniałej ozdoby salonu. Na pewno lepszym rozwiązaniem są zestawy mniejszych regałów, które nie przytłaczają wnętrza, a posiadają mnóstwo półek, zamykanych szuflad oraz sprytnych rozwiązań do przechowywania drobiazgów, jak również miejsce aby postawić telewizor. W części otwartej regału to znaczy na widocznych półkach można ustawić książki lub wyeksponować inne dekoracyjne sprzęty uzupełniające wystrój pokoju. W części zamkniętej regału najlepiej rozlokować obrusy lub inne rzeczy, których nie mamy gdzie schować. Następnie w części oszklonej, jeżeli taką posiadamy można umieścić ciekawe szkło dekoracyjne lub porcelanę. Można tam także wystawić piękne oryginalne przedmioty, które chcemy pokazać lub którymi chcemy się pochwalić, ponieważ za szklanymi frontami będą skupiały na sobie wzrok.

Kącik multimedialny

Jeżeli telewizja odgrywa w życiu rodziny dużą rolę ważne jest, aby odpowiednio usytuować w salonie telewizor. Warto pamiętać, że nawet jeśli jesteśmy wielkimi fanami telewizji to nie należy robić z tego sprzętu centralnego punktu pokoju. Należy ustawić go w takim miejscu, aby padające światło nie odbijało się w ekranie. Muszą być w tym przypadku zachowane odpowiednie odległości. Telewizor powinien być ustawiony w odległości minimum 1.5 metra od miejsca w którym będziemy siedzieć oglądając go. Natomiast jego górna krawędź powinna się znajdować mniej więcej na wysokości wzroku. Najlepiej jest również wybrać taką szafkę, na której zmieści się również odtwarzacz DVD/Blue-Ray oraz sprzęt grający.

Elementy dekoracyjne salonu

Należy pamiętać, że o atmosferze salonu w głównej mierze decydują tkaniny oraz dodatki. Jeśli chodzi o dekoracje to ciekawy efekt może dać powieszenie kilku obrazków lub jednego wielkiego na jednokolorowej ścianie w ramach rozpogodzenia wnętrza. Należy także dobrać spójne stylowo i kolorystycznie zasłony lub firany, ponieważ to od nich w dużej mierze zależy klimat wnętrza. Dostojności pomieszczeniu nada również piękny dywan. Bynajmniej o ile w innych częściach domu dywan nie jest konieczny, to tutaj przy kanapie będzie jak najbardziej pożądany. Natomiast czasopisma warto odkładać do specjalnego gazetownika ustawionego gdzieś w pobliżu fotela. Ponieważ, gdy leżą one na stole lub na komodzie sprawiają wrażenie nieładu.

Należy także pamiętać, że nieprawdą jest stwierdzenie, że najlepiej, gdy wszystkie meble stoją pod ścianą. Wszyscy przywykli jednak tak je ustawiać, ponieważ wydawać się może wtedy, że pokój jest przestronniejszy. Tymczasem inne ustawienie mebli pozwala ciekawiej zaaranżować przestrzeń. Na przykład ustawić kanapę i ławę na środku pokoju.

autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk



(zdjęcie: ooh_food)

CZYTAJ WIĘCEJ

Exit mobile version