Zalety centralnego ogrzewania

Centralne ogrzewanie kojarzone jest z jednorodzinnymi domami. Sezon grzewczy zaczyna się w okolicach końca września, początku października. Dzisiaj skupimy nad działaniem centralnego ogrzewania, jego kosztach, oraz zaletach.

Funkcjonowanie centralnego ogrzewania

Co to jest centralne ogrzewanie i w jaki sposób funkcjonuje? Centralne ogrzewane to nic innego jak system, który ma za zadanie dostarczyć ciepło do wielu obiektów w budynku z centralnego źródła ciepła. Centralnym źródłem ciepła jest to przeważnie kocioł z wbudowaną pompą, która ma dostarczyć energię cieplną do poszczególnych pomieszczeń za pomocą systemu dystrybucji ciepła np. za pomocą rurek lub kanałów powietrznych. Ostatnim elementem systemu centralnego ogrzewania są elementy przekazujące ciepło do pomieszczeń, czyli np. grzejnik, kratki grzewcze.

Warto wspomnieć, że można wymienić kilka rodzajów centralnego ogrzewania. Wybór zależny jest od eksploatacji, samego budynku oraz ceny.

Jakie są koszty centralnego ogrzewania? Wszystko zależy od wykorzystanego rodzaju zasilanego paliwa. Podczas budowy domu należy uwzględnić jaką formę centralnego ogrzewania chcemy wybrać, oraz jakim paliwem ma być zasilane. Należy podkreślić, że w najlepszym rozwiązaniem jest porada specjalisty i wykonanie dobrze zaplanowanego projektu pod czas budynek.

Zalety centralnego ogrzewania:

Tylko jeden kocioł, a tym samym więcej przestrzeni w budynku

Bez wątpienia, pierwszą zaletą centralnego ogrzewania jest tylko jedno źródło ciepła. Co następnie wiąże się z wykorzystaniem tylko jednego pomieszczenia, do zagospodarowania jako przestrzeni, w której znajduje się centrum dostarczania ciepła. Takim obszarem jest zazwyczaj pomieszczenie gospodarcze lub kotłownia. Nawet w dzisiejszych czasach można spotkać w starych budynkach piece kaflowe, które były budowane w każdym z pokoju. Porównując centralne ogrzewanie do starego systemu, można jednoznacznie stwierdzić, że przyczynia się on do zwiększenia powierzchni użytkowej wszystkich pomieszczeń w domu.

Mniejsze koszty

Z pewnością system centralnego ogrzewania to zmniejszenie kosztów wykorzystania danego paliwa, którym jest napędzany kocioł. Przyczynia się to do zmniejszenia zapotrzebowania na ilość materiału dostarczającego ciepło.

Zmniejszenie zanieczyszczeń powietrza

Centralne ogrzewanie to dodatkowo czystsze powietrze w naszym budynku. Dzięki temu, że źródło ciepła mieści się tylko w jednym miejscu, które zazwyczaj jest zlokalizowane z dala od kuchni, salonu, czy łazienki to powietrze. Co przyczynia się do świeżego powietrza w tych pomieszczeniach oraz braku zanieczyszczeń i specyficznego zapachu.

Ponadto wszelakie piece kaflowe i kominki w danym pomieszczeniu mogą powodować zanieczyszczeni podłóg popiołem lub sadzą. W przypadku centralnego ogrzewania nie ma takiej konieczności, a pomieszczenie, w którym mieści się źródło ciepła, jest przeważnie specjalnie przygotowane do łatwego sprzątania po nieczystościach. Ponadto jeśli posiadamy np. piec gazowy, to nie ma produktów ubocznych w postaci popiołów i sadz.

Zaplanowany system dostarczania paliwa

W zależności od rodzaju kotła oraz rodzaju paliwa możemy zastosować, piec z automatycznym podajnikiem określonego paliwa. Na rynku można znaleźć wiele produktów tego typu. Z pewnością ułatwią one obsługę. Są również kotły, które w ogóle nie wymagają interwencji człowieka w celu uzupełnienia paliwa np. piec gazowy podłączone do instalacji gazowej.

Możliwość instalacji ogrzewania podłogowego

Jedną z głównych zalet centralnego ogrzewania jest możliwość instalacji ogrzewania podłogowego, co jest świetnym rozwiązaniem w budynkach jednorodzinnych. Ogrzewanie podłogowe to jedno z przyjemniejszych rozwiązań w procesie budowy i obsługi domu.

Możliwość podłączenia dodatkowego źródła ciepła ze źródeł odnawialnych

W przypadku centralnego ogrzewania istnieje możliwość przyłączu do dodatkowego źródła ciepła pochodzącego ze źródeł odnawialnych np. przy wykorzystaniu kolektorów słonecznych.

Bezpieczeństwo

Centralne ogrzewanie to nie tylko powyżej wymienione walory. Wiąże się ono również z zapewnieniem bezpieczeństwa w całym domu. Ponadto zmniejsza się ryzyko pożarów oraz zaczadzenia.

Autorką artykułu jest Karolina Pisarska

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ