Wentylacja w mieszkaniu

Dobra wentylacja to kluczowa rzecz podczas przebywania w mieszkaniu. Prawidłowo zaplanowana wentylacja przyczynia się do ciągłej wymiany powietrza. A to przyczynia się na nasze dobre samopoczucie oraz zdrowie. Dlatego też zawsze należy zadbać, aby wentylacja w mieszkaniu była prawidłowa.

O rodzajach wentylacji, które można zastosować w domu, możecie przeczytać w artykule „Wentylacja w domu”. Natomiast w dzisiejszym wpisie skupimy się na wentylacji w bloku, czyli mieszkaniu.

Wentylacja w mieszkaniu, a przepisy

Niestety jako właściciele mieszkania nie mamy możliwości na zmianę rodzaju zastosowanej wentylacji w budynku, w którym posiadamy mieszkanie. Dlatego też jeszcze przed zakupem mieszkania, warto zapytać sprzedawcę o zastosowany rodzaj wentylacjo.

Jak wcześniej wspomniałam, odpowiednio zainstalowana wentylacja ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Jeśli jest ona źle wykonana, wówczas istnieje ryzyko wystąpienia pleśni oraz grzybów na ścianach. Dlatego też dobra wentylacja w mieszkaniu to podstawa.

Jakie są przepisy? Mianowicie, w przypadku budynków do 9 kondygnacji można zastosować wentylację grawitacyjną. Natomiast w budynku powyżej wspomnianej liczby, deweloper ma obowiązek zastosowania mechaniczne. Warto pamiętać o tym podczas wyboru mieszkania.

Wentylacja w mieszkaniu we własnym zakresie

Poprawa wentylacji w mieszkaniu może być utrudniona. Dlatego też nasuwa się pytanie, w jaki sposób lokator może poprawić wentylacji w swoim pomieszczeniu? Istnieje kilka możliwości, które można wykorzystać podczas poprawienia wentylacji w swoim mieszkaniu. Mianowicie, lokator może:

  • zamontować w oknach lub ścianach specjalne nawiewniki,
  • poprawić przepływ powietrza poprzez wykonanie specjalnych szczelin, które umożliwią przepływ pomiędzy drzwiami a posadzką,
  • instalacja specjalnych nasad kominowych,
  • regularne czyszczenie kratek i szybów wentylacyjnych w pomieszczeniach, co powinno uskutecznić wymianę powietrza.

Kończąc, w przypadku gdy posiadamy mieszkanie, w którym jest wykonana zła wentylacja, to istnieje inna możliwość. Należy zwrócić się do zarządcy, który obsługuje budynek z zapytaniem o możliwość zmiany wentylacji na mechaniczną. Oczywiście w tym przypadku realizacji może być utrudniona, chyba że znajdzie się większe grono mieszkańców, u których występuje podobny problem.

Autorką artykułu jest Karolina Pisarska

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ