Rynny i rury spustowe

Jak dobrze zabezpieczyć nasze okapy, ściany, elewacje czy stropy przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych? Odpowiedź jest prosta: zadbać o dobrze wybrane i zamontowane rynny oraz rury spustowe. W doborze odpowiednich rynien przydatna nam będzie pomoc architekta. Określi on wielkość, liczbę i umiejscowienie rur spustowych oraz rynien dachowych. Dobór związany jest z wielkością dachu oraz z architekturą budynku, a więc min. z rozmieszczeniem okien i balkonów.

autorką artykułu jest Anna Wołoszyn

Efektywna powierzchnia dachu, czyli powierzchnia, którą trzeba odwodnić, jest najważniejszym czynnikiem, który decyduje o orynnowaniu dachu. Jej wielkość stanowi o szerokości rynien i średnicy rur spustowych.

Montaż rynien

Drugim ważnym czynnikiem decydującym o doborze odpowiednich rynien jest maksymalna powierzchnia dachu. Jest to powierzchnia jaką można odwodnić rynną o danym przekroju i jedną rurą spustową.

Podstawą dobrego funkcjonowania systemu rynnowego jest jego prawidłowy i staranny montaż. Współczesne systemy są bardzo proste w montażu, nie wymagają żadnych specjalnych urządzeń czy maszyn. Praca ta jest więc łatwa, szybka i przyjemna.

Rynny umieszcza się w przeznaczonych do tego hakach, które mocuje się co 50 – 75 cm. Rynna nie może być sztywno przymocowana, lecz swobodnie zwisać lub opierać się na hakach. Odległość haków od rury spustowej powinna wynosić około 10 – 15 cm. Właściwe rozmieszczenie haków sprawi, że rynny zamontujemy z odpowiednim spadkiem. Najpierw hak umieszczamy w najniższym punkcie, czyli przy wlocie rury spustowej, później najwyższym, a na samym końcu mocujemy pozostałe haki. Z kolei haki przegubowe (umożliwiające regulację położenia rynien) możemy montować w dowolnej kolejności. Pamiętać jednak musimy o odpowiednim ustawieniu przegubów, tak by rynna miała odpowiedni spadek. W tak rozmieszczone haki wkłada się lub wkręca elementy rynien.

Rury spustowe najczęściej mocuje się do elewacji uchwytami obręczowymi. Pojedyncze elementy łączymy przez wsadzenie górnej części w dolną na głębokość 8 – 10 cm. Jeśli posiadamy kanalizację, dolny odcinek rury możemy wprowadzić w wychodzącą z ziemi żeliwną rurę kanalizacyjną. W przypadku jej braku rura powinna być zakończona kolankiem odrzucającym wodę na wysokości 30-50 cm nad poziomem terenu.

Jak więc widzimy montaż jest naprawdę rzeczą łatwą i niezbyt czasochłonną.

Zbieranie deszczówki

Ciekawym rozwiązaniem pozbycia się nagromadzonej deszczówki jest niewielka modernizacja istniejącego już systemu rynnowego. Polega to na wycięciu kawałka rury spustowej i zamontowaniu na jego miejsce zbieracza deszczówki. Zbieracz taki włącza się do rury za pomocą specjalnych muf nasadowych lub kielichów. W ten sposób woda płynąca rurą spustową trafia do zbiornika, w którym magazynować będziemy wodę. A najlepsze jest to, że za taki zbiornik posłużyć może zwykła beczka czy też stara, nieużywana już wanna. Rozwiązanie to pozwoli nam magazynować wodę służącą do podlewania ogrodu, a tym samym zaoszczędzić wodę pitną, którą normalnie użylibyśmy do podlania naszych kwiatów czy warzyw.

Jak pomalować ściany

(zdjęcie: FreeWine)

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ