Ogrzewanie słoneczne

Ogrzewanie słoneczne to nic innego jak zastosowanie kolektorów słonecznych. Można zauważyć zwiększający się trend na wykorzystanie tego typu rozwiązania w domach. Czy ogrzewanie słoneczne jest opłacalne? Na co zwrócić uwagę podczas montażu kolektorów słonecznych?

Ogrzewanie słoneczne — czy ta inwestycja się opłaca?

Na pytanie o opłacalności inwestycji w kolektory słonecznej nie ma jasno skonkretyzowanej odpowiedzi. Z pewnością można założyć, że w Polsce ogrzewanie słoneczne w pełni nie zastąpi ogrzewania tradycyjnego. Jest to spowodowane zbyt małą ilością słońca w trakcie całego roku w naszym kraju.

Ale to nie oznacza, że ogrzewanie słoneczne jest nieopłacalne. Warto podkreślić, że od wczesnej wiosny do późnej jesieni (od marca do października, czasami listopada), możemy zaoszczędzić duże sumy pieniędzy, wykorzystując ogrzewanie słoneczne. W tym okresie dobrze dobrany i zamontowany system solarny może zapewnić aż 90 % energii na ciepłą wodę!

Oprócz tego nawet w trakcie chłodniejszych dni, kolektory słoneczne skutecznie ogrzeją wodę, wystarczy około 3 godziny słońca. Dlatego można wnioskować, że in większe jest zapotrzebowanie na ciepłą wodę w wybranym domu, tym kolektory słoneczne stają się opłacalną inwestycją!

Czym różnią się kolektory słoneczne, a ogniwa fotowoltaiczne?

Znaczna część społeczeństwa myli te dwa pojęcia. Mianowicie kolektory słoneczne inaczej zwane również solarami, tworzą energię cieplną do układu grzewczego poprzez wykorzystanie energii słonecznej. Natomiast ogniwa fotowoltaiczne to inaczej panele fotowoltaiczne, które odpowiadają za wytworzenie energii elektrycznej, która wykorzystywana jest do wybranych celów.

Ogrzewanie słoneczne — budowa systemu

Większość kolektorów słoneczny ma podobną konstrukcję i składa się z:

  • absorbera,
  • orurowania,
  • obudowy,
  • szyby solarnej.

Pierwszy z wymienionych, absorber służy do przychwytywania ciepła. Jest to najważniejszy element systemu. Zbudowany jest zazwyczaj z miedzi lub aluminium. Natomiast wszystkie zastosowane rurki w systemie mają na celu odprowadzenie całego pozyskanego ciepła z absorbera. Cała obudowa systemy jest wykonana najczęściej z wełny mineralnej. Obudowa musi być bardzo szczelna i skutecznie izolować przed utratą ciepła. Co więcej, wykorzystane materiały powinny być odporne na warunki atmosferyczne. Ostatnia z wymienionych, szyba solarna jest wykonana ze szkła hartowanego. Szyba powinna bardzo dobrze przepuszczać promienie słoneczne.

Ustawienie kolektorów słonecznych

Jedną z najważniejszych czynności podczas montażu kolektorów słonecznych jest ich prawidłowe ustawienie. Poprawny montaż gwarantuje wysoką i efektywną pracę systemu. Dlatego warto zadbać o to, aby kolektory słoneczne znajdowały się od strony południowej, gdzie słońce pada przez większą część dnia.

Co więcej, ważną kwestią jest kąt ustawienia kolektorów w zależności do pory roku. W związku z tym kąt nachylenia kolektorów o wartości 30° jest dedykowany dla letniej pory roku, natomiast kąt o wartości 60° idealnie sprawdzi się dla pory zimowej. Wnioskując, średnioroczny kąt nachylenia powinien być o wartości 45°.

Autorką artykułu jest Karolina Pisarska

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ