Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe ostatnio stało się dość modnym i popularnym sposobem ogrzewania naszych domów czy mieszkań. Wybór takiego typu instalacji niesie ze sobą przede wszystkim duże oszczędności energetyczne. Ważne jest również to, że taki typ ogrzewania dla ludzkiego organizmu stanowi najbardziej odpowiedni, pionowy rozkład temperatury w pomieszczeniach (temperatura w płaszczyźnie poziomej jest stała, nie występują strefy przegrzania).

autorką artykułu jest Anna Wołoszyn

Do wyboru mamy dwa typy ogrzewania podłogowego: wodne i elektryczne.

Ogrzewanie podłogowe wodne

Ogrzewanie podłogowe wodne składa się z rur grzewczych, izolacji cieplnej
i przeciwwilgociowej, warstwy jastrychu rozprowadzającej ciepło, elementów mocowań rur, rozdzielacza z systemem regulacji oraz materiałów dylatacyjnych i kompensujących rozszerzanie podłogi.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Elementami wchodzącymi w skład ogrzewania elektrycznego są kable grzewcze, maty grzewcze, folie grzejne, czujniki temperatury, termostaty.

Koszty ogrzewania podłogowego

Przy wyborze typu ogrzewania podłogowego dość istotne miejsce zajmują koszty. Instalacja ogrzewania wodnego jest niestety kilkakrotnie droższa od elektrycznego. Na jej wysoki koszt wpływ ma nie tylko cena elementów potrzebnych do prawidłowego zainstalowania, lecz również, a może przede wszystkim, koszt wyposażenia kotłowni. Kotły na gaz, olej i paliwo, wymagają dość kosztownej instalacji wentylacyjnej oraz komina. Najdroższą z instalacji jest pompa ciepła, która jednak rehabilituje się niskim kosztem eksploatacji.

W przypadku ogrzewania podłogowego elektrycznego, wydatki sprowadzają się jedynie do kosztu kabli i termoregulatorów. Nie potrzebny nam jest kocioł, komin i instalacja wentylacyjna. Niestety, ze względu na to, że prąd jest wciąż jednym z najdroższych źródeł energii, jego koszty eksploatacyjne są dość wysokie.

Podsumowując: Koszt ułożenia jednego metra kwadratowego przy ogrzewaniu za pomocą przewodu grzejnego wynosi ok. 85 zł, przy zastosowaniu mat grzejnych ok. 160 zł.

Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Decydując się na taki rodzaj ogrzewania, należy pamiętać o starannym wyborze firmy montującej, gdyż po zainstalowaniu nie ma praktycznie żadnej możliwości jego poprawienia, udoskonalenia, a ewentualne próby wiązały by się z burzeniem podłóg, izolacji i dużymi kosztami. Prace montażowe należy powierzyć zatem firmie znanej, ogólnie szanowanej i sprawdzonej, takiej, która będzie używała tylko dobrych, markowych produktów.

Zobacz galerię zdjęć ogrzewania podłogowego >>

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ