Kominek z płaszczem wodnym

Kominek to bezsprzecznie element domu który dodaje mu wiele uroku. Jego najważniejszą funkcją jest jednak ogrzewanie. Dzięki zastosowaniu płaszcza wodnego możemy nie tylko ogrzewać się przy kominku ale cieszyć jego ciepłem w całym domu.

Kominek powinien być wydajnym elementem ogrzewania, dzięki zastosowaniu płaszcza wodnego jego ciepło może ogrzać cały dom. Nie musimy używać go wyłącznie jako ogrzewacza powietrza. Taki kominek wygląda identycznie jak bez płaszcza wodnego. Idealnie wspomaga on system ogrzewania w domu, ale nie tylko. Kominek po podłączeniu do systemy centralnego ogrzewania i zasobnika ciepłej wody może ogrzać również ciepłą wodę użytkową w kuchni i łazience, czyli po prostu wodę jaką mamy w kranach do gotowania i mycia się.

Wybierając odpowiedni płaszcz wodny i jego instalację powinniśmy dobrać odpowiednią moc do powierzchni użytkowej. Zwykle dobiera się 1kW energii na 10 metrów kwadratowych. Instalację z płaszcza wodnego oczywiście najlepiej połączyć z inną instalacją, np. z kotłem gazowym. Taka instalacja wymaga zamontowania dodatkowo wymiennika ciepła. Na etapie projektowania budynku planuje się wszelkie instalacje, a więc i instalację kominka z płaszczem wodnym. Powinno się zaplanować odpływy przegrzanej wody do studzienki schładzającej i kanalizacji.

Podczas eksploatacji kominka powinniśmy używać wyłącznie drewna suchego, czas suszenia nawet do 2 lat. Najlepsze jest drewno z twardych drzew liściastych. Powinniśmy stale dokładać drewna, żeby dom nie ochładzał się zbytnio oraz żeby instalacja centralnego ogrzewania nie uległa zamarznięciu.

kominek płaszcz wodny

Zdjęcie Bill Wilson / flickr

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ