Grzejniki

Grzejnik jest to jeden z najważniejszych elementów mieszkania, ponieważ to właśnie dzięki niemu jesteśmy w stanie ogrzewać poszczególne pomieszczenia, jak również wysuszyć pranie podczas zimy.

Rodzaje grzejników

Obecnie a naszym rynku możemy znaleźć bardzo dużo różnych grzejników. Należy jednak wiedzieć, że w grzejnikach ogrzewanie jest przeważnie wodne, elektryczne lub wodno- elektryczne. Jak również można się spotkać także z grzejnikami, które grzeją za pomocą gazu, choć jest to jednak dość rzadko stosowane.

Oto poszczególne rodzaje grzejników:

Grzejnik podłogowy

Tego typu grzejnik mieści się pod podłogą. Jest on wykonany z rur, które ułożone są na specjalnej warstwie izolacji, którą jest przeważnie styropian i jest to wszystko przykryte również warstwą specjalnej mieszanki betonowej. W tym przypadku ciepło dostarczane jest do pomieszczenia całą powierzchnią podłogi za pomocą promieniowania. Rozkład temperatury w pomieszczeniu jest wtedy równomierny. Jak również dużą zaletą takiego ogrzewania jest fakt, że w pomieszczeniu nie ma widocznych elementów ogrzewania. W grzejnikach podłogowych ogrzewanie jest przeważnie wodne lub elektryczne i dostarczane jest za pomocą instalacji centralnego ogrzewania.

Grzejniki członowe

W tym przypadku muszą one być podłączone za pomocą instalacji, która będzie doprowadzona z boku grzejnika. Wśród grzejników członowych możemy wyróżnić dwa rodzaje: aluminiowe i żeliwne. Jeśli chodzi o aluminiowe to wykonane one są z pojedynczych żeber, odpornych na korozję. Posiadają one także dobrą przewodność cieplną lecz niestety są one również mało wytrzymałe. Co najważniejsze nie należy ich łączyć z miedzianą instalacją. Natomiast jeśli chodzi o grzejniki żeliwne to są bardzo trwałe i co za ty idzie są odporne na korozję. Grzeją one za pomocą wody, przy czym można zauważyć, że czas nagrzewania jest trochę długi, ale za to potrafią bardzo długo utrzymać ciepło.

Grzejnik ścienny

jest on bardzo podobny do grzejnika podłogowego tyle tylko, że jest on ułożony w ścianie. Instalacja nie jest widoczna, ponieważ przykrywa się ją za pomocą płyt gipsowo – kartonowych lub tynkiem. W tym przypadku priorytetem jest bardzo dokładne zaizolowanie ścian zewnętrznych budynku, co się wiąże z dodatkowymi kosztami. Ponieważ inaczej ciepło będzie uciekało na zewnątrz.

Pojemniki energii cieplnej

tego typu ogrzewanie najczęściej jest stosowane na dużych halach pracowniczych czy tez sportowych. W tym wypadku pomieszczenie jest ogrzewane poprzez promieniowanie podczerwone, przez co w wysokich obiektach ogrzewane są jego dolne partie.

Grzejniki radiatorowe

Popularność tego typu grzejnika niestety na obecna chwilę już spada. Zaletą grzejnika radiatorowego jest jednak to, że powietrze w pomieszczeniu jest równomiernie ogrzane, za pomocą radiatora (elementów, które odprowadzają ciepło z elementu stykającego się z otoczeniem). Niestety tego typu grzejnik zajmuje dość dużą powierzchnię ściany.

Grzejniki łazienkowe

Najbardziej popularnym grzejnikiem łazienkowych jest oczywiście tak zwany grzejnik drabinkowy. Zbudowany jest on z kompletu połączonych ze sobą poziomych rurek i dwóch przewodów. Posiada on bardzo dobre właściwości grzewcze, jak również możemy na nim wysuszyć co nieco lub chociażby zawiesić ręcznik.

Grzejniki gazowe

W tym przypadku możemy wyróżnić grzejniki gazowe metalowe i akumulacyjne. Jeśli chodzi o grzejnik metalowy to pomieszczenie nagrzewa się szybko, lecz niestety po zgaszeniu gazu bardzo szybko stygnie. Jak również co ważne, gdy jest on nagrzany to możemy się o niego bardzo łatwo poparzyć, ponieważ jego powierzchnia się bardzo szybko nagrzewa. Natomiast w przypadku akumulacyjnego może to być tradycyjny kaflowy piec, który będzie odpowiednio wyposażony w specjalny palnik gazowy.

Grzejniki konwektorowe

To grzejniki, które mają największą moc w stosunku do ich wymiarów. Dzięki czemu zaraz po uruchomieniu kotła CO potrafią w bardzo szybkim tempie ogrzać mieszkanie. Grzeją one za pomocą wody. Tego typu grzejników nie należy niczym osłaniać, ponieważ ważne jest, aby cyrkulacja powietrza była jak najbardziej swobodna. W przypadku tych grzejników bardzo łatwo reguluje się temperaturę.

Grzejniki nadmuchowe

Jest to grzejnik podobny do grzejnika konwektorowego z tą różnicą, że ten posiada specjalny wentylator, który jest napędzany za pomocą energii elektrycznej. Zaletą jest to, że ma on małe wymiary, a pomieszczenie jest w stanie się bardzo szybko nagrzać. Jak również w tym przypadku jesteśmy w stanie także sterować strumieniem ciepłego powietrza. Natomiast wadą jest niestety hałas, który powstaje podczas pracy wentylatora.

Grzejniki płytowe (stalowe)

Są to jedne z najpopularniejszych grzejników. Możemy podłączyć je zarówno od dołu, jak i od boku. Ze względu na małą powierzchnię nagrzewają się bardzo szybko. Wykonane są one ze specjalnych stalowych blach tworzących płyty.

Wzory i kolory grzejników

Na pewno wszyscy sądzą, że grzejnik musi być biały, jak również, że powinien on by prostokątny Oczywiście nie jest to prawdą. Ponieważ obecnie w sklepach możemy wybrać sobie grzejnik w kolorze takim, jaki nam odpowiada ze specjalnej palety barw. Jak również możemy kupić grzejnik, który jest okrągły, owalny lub w innym kształcie.

autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk


(zdjęcie: Ruthanne Reid / Flickr)

CZYTAJ WIĘCEJ

Exit mobile version