Audyt energetyczny budynku

Audyt energetyczny budynku staje się coraz powszechny wśród mieszkańców Polski. Dzięki niemu możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy poprzez modernizację budynku w taki sposób, aby zużycie energii było jak najmniejsze i jak najbardziej ekonomiczne.

Audyt energetyczny budynku — definicja

Audyt energetyczny budynku mówi o konkretnych wytycznych, które trzeba przeprowadzić w celu termomodernizacji budynku, aby stał się on bardziej ekonomiczny. Dlatego decydując się na audyt energetyczny Twojego budynku, robisz pierwszą czynność, aby zmniejszyć zbyt duże zużycie ciepła i energii w budynku mieszkalnym. Audyt energetyczny to ekspertyza mówiąca o konkretnych zastosowania co do modernizacji budynku w taki sposób, aby ciepło bezczynnie nie uciekało.

Niestety każdy budynek musi mieć przeprowadzony swój własny audyt energetyczny w celu termomodernizacji. Jest to konieczne z tego względu, że każda budowla jest wykonana w inny sposób, oraz zastosowano inne metody budowy.

Co powinien określać audyt energetyczny budynku?

Aby poprawnie przeprowadzić termomodernizację Twojego budynku, wcześniej powinien zostać wykonany wspomniany audyt, który powinien określać:

 • stan techniczny budynku,
 • jaki jest koszt zużycia energii w danym budynku,
 • konkretne zastosowania, których należy użyć w celu termomodernizacji,
 • jak przeprowadzić modernizację, jakich rzeczy dokonać, co powinno zostać wymienione lub uszczelnione,
 • określenie szacunkowych kosztów wykonania prac,
 • proces finansowania — czyli przedstawienie możliwości, jakie możesz zastosować, aby uzyskać pieniądze na wspomniany audyt energetyczny budynku.

Jak wykonać audyt energetyczny? – poradnik krok po kroku

Pierwszym krokiem do wykonania termomodernizacji budynku jest przedstawienie całej dokumentacji domu osobie, która wykonuje audyt. Jest to kluczowa czynność, ponieważ na tym etapie audytor sprawdza, jak powstał budynek, z jakich materiałów się składa, jakie zastosowania użyto podczas jego budowania. Kolejny krok to dokładne oględziny całego budynku, w tym celu osoba, która wykonuje tę czynność, sprawdza:

 • stan ścian,
 • stan podłóg, 
 • jakość dachu oraz więźby,
 • ogląda wszystkie usterki, które są w budynku,
 • sprawdza, czy podczas termomodernizacji konieczne będą dodatkowe przebudowy, dobudówki, czy burzenie ścian.

Kolejnym krokiem jest ocena systemów użytych w domu. Dlatego audytor ocenia jakość zastosowanego systemu centralnego ogrzewania, stan pieca, wentylację, a następnie ocenia, czy jest możliwość użycia innego zastosowania np. wymiana pieca, czy zmiana systemu wentylacji, w celu oszczędności energii cieplnej.

Audyt energetyczny — potrzebne dane

Podczas przeprowadzania audytu energetycznego budynku ważne jest, abyś przekazał określone informacje, które będą potrzebne audytorowi. Osoba przeprowadzająca audyt pyta o aktualne koszty energetyczne, jak również o zastosowania odnośnie kredytów lub dotacji. W dodatku osoba taka konsultuje się z właścicielami budynku i razem wybierają rozwiązania, które powinny być zastosowane podczas termomodernizacji. Po uzyskaniu wszystkich potrzebnych informacji audytor określa, co należy zmienić oraz jakie zmiany wprowadzić, aby cały budynek był bardziej energooszczędny.

Jakiego audytora wybrać

Warto, abyś wiedział, że w Internecie możesz znaleźć wiele osób, które ogłaszają się jako specjaliści. Jednak, aby proces wykonywania audytu był rzetelny i wiarygodny, powinieneś skorzystać z usług profesjonalistów, którzy są ekspertami w tej dziedzinie. Dlatego najlepiej, abyś szukał osoby, która znajduje się w liście audytorów autoryzowanych przez Krajową Agencję Poszanowania Energii SA.

Autorką artykułu jest Karolina Pisarska

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ