Zakładanie trawnika

Trawnik to część ogrodu, którą ma wyciszyć oraz uspokoić całą kompozycję. Ponieważ tworzy wspaniałe tło dla wszystkich roślin w ogrodzie. Jak również dzięki trawnikowi robi się czysto i schludnie. Ważne jest, aby podczas projektowania miejsca gdzie będzie znajdował się trawnik pamiętać o tym, żeby zachować odpowiednie proporcje. To znaczy trawnik powinien zajmować około połowę powierzchni ogrodu. Natomiast dość niekorzystnie wygląda podzielony na małe części, jak również niestety jest wtedy trudny do koszenia.

Zakładanie trawnika

(zdjęcie: faster panda Andrew Kneebone)

Mieszanki nasion

Trwały trawnik powinien składać się z gatunków traw, które będą się nawzajem uzupełniać pod względem swoich właściwości. Dobór gatunków powinien zależeć od stopnia oczekiwanego zużycia oraz od ilości czasu, jaką jesteśmy gotowi przeznaczyć na pielęgnację. Jeżeli chcemy mieć trawnik ogólnego przeznaczenia, względnie wytrzymały oraz łatwy do utrzymania, to wybieramy trawnik o jakości standardowej. Najlepiej kupować polskie mieszanki, ponieważ są testowane w naszych warunkach klimatycznych. Ważne jest także, aby zawsze dokładnie przeczytać informację podane na opakowaniu z nasionami, jak również poprosić jeszcze sprzedawcę o poradę, którą dokładnie mieszankę najlepiej wybrać.

Pora zakładania trawnika

Najlepszą porą na zakładanie trawnika jest kwiecień lub maj, choć ogólnie trawę można wysiewać w czasie całego okresu jej wegetacji. Należy jednak pamiętać, szczególnie latem, aby gleba po siewie była stale równomiernie wilgotna. Ponieważ niestety nawet krótkotrwałą susza może spowodować wyginięcie zasiewów. Natomiast najniższa dopuszczalna temperatura dla wschodzącej trawy wynosi około 5oC, a najbardziej optymalna to około 16 – 21oC.

Przygotowanie gleby

Gruntowne przygotowanie gleby jest bardzo ważne, żeby móc w przyszłości cieszyć się pięknym trawnikiem. Pierwszym zadaniem jakie należy wykonać jest staranne usunięcie chwastów. Należy to zrobić co najmniej na miesiąc przed wysiewem nasion. Następnie, gdy chwastów już nie będzie glebę należy przekopać na głębokość około 20 centymetrów oraz wyrównać powierzchnię za pomocą grabi. Mniej więcej po tygodniu, gdy gleba osiądzie, utwardzamy całą powierzchnię ostrożnie udeptując ją stopami, a gdy skończymy to ponownie wyrównujemy ziemię grabiami. Około 10 dni przed siewem ważne jest, aby nawieźć glebę wieloskładnikowym nawozem.

Sianie trawnika

Najlepiej jest siać trawnik w czasie bezwietrznej pogody. Dobrze, aby gleba była sucha na powierzchni, a wilgotna w głębi. Ważne jest, aby nasiona zostały równomiernie rozsiane. Najlepiej jest podzielić je na 4 równomierne porcje i najpierw wysiewa się jedną porcję nasion na całej powierzchni zagonka. Drugą porcję wysiewa się poprzecznie do pierwszego kierunku siewu. Natomiast trzecią oraz czwartą wysiewa się po przekątnych zagonka. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na miejsca rzadko obsiane i wyrównać je. Na zakończenie powierzchnię zagonka lekko grabimy w taki sposób, aby nasiona stały się niewidoczne. Po siewie należy także pamiętać, aby utrzymywać glebę w stanie wilgotnym, do czasu aż wschodząca trawa się wzmocni. Natomiast pierwsze koszenie należy przeprowadzić, gdy trawa jest sucha i ma około 5 – 8 centymetrów. Ostrza kosiarki powinny mieć wysokość przynajmniej 4 centymetrów.

autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ