Winobluszcz pięciolistkowy

Winobluszcz pięciolistkowy jest to ozdobne, silnie rosnące pnącze z rodziny winoroślowatych. Pochodzi on z Ameryki Północnej. Można się także spotkać z inną nazwą tej rośliny, a mianowicie nazywa się ją także dzikim winem. Roślina ta może osiągnąć wysokość nawet do 20 metrów. Posiada małe niepozorne kwiaty zebrane w kolby. Mają one zielonobiałą barwę. Po przekwitnieniu około września pojawiają się granatowe okrągłe owoce. Natomiast liście są jak nazwa rośliny wskazuje pięciolistkowe z piłkowanymi brzegami. Liście mają zieloną barwę lecz co ciekawe na jesień zmieniają kolor na szkarłatnoczerwony.

Winobluszcz pięciolistkowy przeznaczony jest do sadzenia w ogrodzie, na balkonach lub na tarasach. Dzięki swoim korzeniom czepnym oraz wijącym wąsom jest w stanie samoczynnie się wspinać na różnego typu murki, pergole, ogrodzenia, balkony, czy tez ściany.

Jeśli chodzi o wymagania to Winobluszcz dobrze rośnie na słonecznych stanowiskach lub w półcieniu. Nie ma on również większych wymagań glebowych. Natomiast podlewać należy go okazjonalnie. Jest to także roślina zarówno mrozoodporna, jak i odporna na zanieczyszczenia.

Rozmnaża się go poprzez sadzonki zielne lub sadzonki zdrewniałe. W przypadku sadzonek zielnych należy je pobrać wczesną jesienią. Sadzi się je w doniczkach z piaszczystą ziemią, a następnie umieszcza się je w temperaturze 14-16 oC. Natomiast sadzonki zdrewniałe powinny mieć 30 cm długości. Dołuje się je w piasku, a na wiosnę przesadza się je na zagon.

(zdjęcie: Leonora Wellygrom)

Autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ