Weigela – krzewuszka

Weigela inaczej także zwana krzewuszką. Jest to niewielki krzew o dość dużych kwiatach. Roślina ta charakteryzuje się tym, że jej kwiaty nie dość, że obficie kwitną, to także odznaczają się intensywnymi barwami. Można ją spotkać w parkach miejskich oraz w ogrodach. Z powodu pięknych różowych lub czerwonych kwiatów weigela jest coraz częściej spotykana w ogrodach przy domach, koło tego kwiatu nie można przejść obojętnie.

Kwiaty Waigeli tworzą bardzo barwne kiście dzwonków zakończonych pięcioma odginającymi się na boki płatkami. Występują w takich kolorach jak karminowy, czerwony oraz różowy w różnych odcieniach. Natomiast liście są owalno-jajowate ze spiczastym zakończeniem. Są to liście bezogonkowe i opadają one na zimę.

Waigela nadaje się zarówno do pojedynczego sadzenia, na przykład na trawniku, czy też wśród innych krzewów. Zarówno w miejscach słonecznych, jak i w nieco zacienionych. Kwitnie ona od maja do lipca. W przypadku gleby Wajgela nie jest zbytnio wymagająca. Dlatego najlepiej rośnie na glebach wilgotnych oraz żyznych. Ważne jest, aby przed sadzeniem dodać do gleby trochę przegniłych liści lub kompostu. Jeśli chodzi o zimę to w czasie ostrych zim jest w stanie przymarznąć. Nie należy się jednak martwić, ponieważ wiosną beż problemów odrastają nowe pędy. Przycinać ją można dopiero po przekwitnieniu. Waigela rozmnaża się poprzez zdrewniałe sadzonki podczas zimy. Natomiast poprzez zielone latem.

weigela
(zdjęcie: Mary-Ann Alberga)

Rodzaje weigel:

  • Weigela Florida – znana jako krzewuszka kwiecista lub krzewuszka cudowna. Osiąga 2 metry wysokości. Kwiaty są duże i różowe. Natomiast liście są eliptyczne z dwoma podłużnymi rzędami włosków.
  • Weigela mieszańce – ma 1,5 metra wysokości. Kwiaty jasnoczerwone lub różowe mają takie odmiany jak: Ballet, Boskoop Glory, Madame Lemoine, Rosabella, Abel Carriere. Kwiaty czerwone mają: Eva Supreme, Eva Rathke, Newport Red, Bristol Ruby. Natomiast kwiaty białe ma odmiana Candida.

autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk

krzew weigela
(zdjęcie: Drew Avery)

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ