Tuja szmaragdowa, żywotnik zachodni

Tuja szmaragdowa to inaczej żywotnik zachodni. Jest to duńska odmiana, która cieszy się bardzo dużą popularnością. Ponieważ jest ona bardzo piękna oraz estetyczna i sprawia, że dzięki niej ogród zawsze wygląda fantastycznie.

Tuja szmaragdowa jest odmianą kolumnową. Odznacza się ona kolorem ciemnej, świeżej zieleni. Co najważniejsze nie brązowieje w czasie zimy. Jeśli chodzi o wzrost to może ona osiągnąć około 10 metrów. Natomiast na dole może mieć nawet do 2,5 metra szerokości. Tego typu tuja idealnie nadaje się, aby posadzić ją po prostu pojedynczo do ozdoby. Jak również można ją zastosować do stworzenia żywopłotu, czy też szpaleru.

Jeśli chodzi o sadzenie to po pierwsze ważne jest, aby podczas zakupu tego typu tui zwrócić szczególna uwagę na objętość bryły korzeniowej, czy też na dolne rozgałęzienie. Chodzi o to, że im silniejsze rozgałęzienie, czy też im większa bryła korzeniowa tym lepiej. Następnie w przypadku, gdy chcemy stworzyć żywopłot należy posadzić sadzonki w odległości mniej więcej 50 cm. Również, aby nasza tuja szmaragdowa dobrze rosła to dół powinien mieć głębokość mniej więcej 40 centymetrów, a średnicę 0,5 metra. Po wsadzeniu tuji, ziemię należy bardzo dobrze ubić i obficie podlać.

W przypadku Tui szmaragdowej ważne jest utrzymanie stałej wilgotności gleby. Dlatego należy ją regularnie podlewać. Również ważne jest jej nawożenie. Jednak najlepiej, aby był to nawóz specjalnie przeznaczony do Tui szmaragdowej. Od czasu do czasu warto jest także przyciąć naszą tuję. Ważne jest jednak, aby zachować jej stożkowaty kształt. Więc lepiej, aby zrobiła to osoba, która jednak trochę się na tym zna. Pierwsze cięcie powinno się wykonywać w kwietniu, drugie w czerwcu, a ostatnie w lipcu. Ważne jest także, aby usunąć wszystkie brązowe gałązki, ponieważ znajdują się na nich zarodniki chorób. W przypadku, gdy chcemy stworzyć żywopłot to należy wiosną skrócić tuje o ich czubki oraz roczne przyrosty o około 60 %. Tuja szmaragdowa jest mrozoodporna lecz na sezon zimowy warto jest ją związać tak, aby pod naporem śniegu nie połamały się gałązki. Jeśli chodzi o stanowisko to najlepiej rośnie ona na stanowisku słonecznym. Ważną informacją jest także to, że nie należy sadzić Tui szmaragdowej bezpośrednio na trawie, ponieważ nie będzie ona wtedy dobrze rosła. Należy w tym przypadku wytyczyć kawałek ziemi, wypielić go i zasypać korą.
Tuja szmaragdowa, żywotnik zachodni
(zdjęcie: Sampsak)

Autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ