Tuja brabant – pielęgnacja i uprawa

Tuja brabant jest to iglak, który jest bardzo prosty w uprawie. Dlatego jest to roślina idealna zarówno dla amatorów, jak również dla osób profesjonalnie zajmujących się ogrodem  Tuja brabant należy do gatunku żywotnika zachodniego (Thuja occidentalis). Pochodzi z Kanady i północno – wschodnich rejonów USA, gdzie rośnie na wilgotnych glebach. Jest to tuja o stożkowym pokroju i posiada jasno – zielone gałązki. Co najważniejsze jest to odmiana, która bardzo szybko rośnie, ponieważ potrafi osiągnąć aż 3 – 4 metry w ciągu zaledwie 10 lat. Natomiast jej roczny przyrost to nawet 40 centymetrów. Dlatego tuja brabant idealnie nadaje się na wysokie żywopłoty, czy też osłony przeciwwiatrowe. Idealne pasuje zarówno do wystroju ogrodu, jak i działki.

Wymagania uprawy tuji brabant

Jeśli chodzi o wymagania wodne tuji brabant to potrzebuje ona dużo wody, ponieważ odmiana ta pochodzi z wilgotnych terenów. Natomiast w sprawie gleby to najlepiej przyjmuje się w kwaśnych przepuszczalnych glebach. Tuja brabant lubi także stanowisko słoneczne, ale dobrze rośnie także w cieniu. Jest to także iglak, który jest w pełni mrozoodporny. Warto także wiedzieć, że najlepiej jest sadzić go w rozstawieniu około 50 – 60 centymetrów.

Tuja Brabant
(zdjęcie: Eric in SF / flickr)

Pielęgnacja tuji brabant

W sprawie pielęgnacji tego iglaka ważne jest jego regularne cięcie. Należy to robić przynajmniej raz w roku. Najlepiej, aby była to wczesna wiosna. Niektóre źródła podają również jesień, lecz nie należy jednak ciąć tuji brabant po miesiącu sierpniu, ponieważ wtedy pędy będą bardziej narażone na przymarzanie.

Nawożenie  tuji

Nawożenie należy rozpocząć wiosną i kontynuować do lipca, lecz w niektórych wypadkach wystarczy tylko to jedno nawożenie wykonane wiosną. Tuje brabant należy nawozić nawozem zarówno mineralnym, jak również organicznym.

Rozmnażanie tuji brabant

Jeżeli chodzi o rozmnażanie to należy pobrać z wierzchołków pędów nie większe niż 10 centymetrowe sadzonki zawierające także kawałek drewna z odrywanego pędu. Następnie należy wsadzić je do odpowiednio przygotowanego podłoża składającego się z piasku oraz z torfu. Można to robić wiosną od marca do kwietnia oraz jesienią od września do października.

autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk

Tuja Brabant zdjęcie
(zdjęcie: Maggie and her camera / flickr)

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ