Świerk

Świerk jest to drzewo iglaste rosnące w różnych częściach półkuli północnej. Wśród tego gatunku znajdują się zarówno świerki rosnące bardzo wysoko, jak również niskie i karłowe.

Budowa

Świerk posiada prosty, strzelisty pień. Stożkowatą koronę i konary ułożone okółkowo. Szyszki rosną ku dołowi i opadają na ziemię w całości. Natomiast igły są czworokątne i spłaszczone. Mogą one być ostro lub tępo zakończone. Przeważnie są one jednolicie zielone, choć u niektórych gatunków mogą one być srebrzyste lub szarozielone. W swoich ojczystych stronach świerk może urosną nawet do 50 metrów. Świerk posiada także bardzo płytki system korzeniowy przez co podczas silnych wiatrów, może on być łatwo przewrócony. Choć są również pozytywne strony tego faktu, ponieważ dzięki temu będzie go można bardzo łatwo przesadzić.

Zastosowanie

To drzewo iglaste idealnie nadaje się zarówno do dużych ogrodów. Jak również jego niskie odmiany dobrze sprawdzą się na skarpach, czy też w ogrodach skalnych.

Wymagania i rozmnażanie

Świerk jest drzewem lubiącym światło. Dlatego, najlepiej, aby rósł w pełnym słońcu. Wymaga on również wysokiej wilgotności powietrza, dlatego nie wszystkie gatunki nadają się do sadzenia w dużych miastach. Gleba najlepiej, aby była żyzna o kwaśnym odczynie. Natomiast jeśli chodzi o rozmnażanie to gatunki rozmnażamy przez siew, a odmiany poszczególnych gatunków przez sadzenie i szczepienie.

Rodzaje

Możemy wyróżnić sześć gatunków świerka takich jak: Świerk pospolity, świerk biały, Świerk kłujący, Świerk czarny, Świerk serbski, Świerk Brewera.

autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk

Swierk zdjęcie
(zdjęcie: yeimaya)

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ