Sosna

Sosna jest to drzewo o najbardziej zróżnicowanych wymiarach oraz formach. Jest także bardzo dobrym towarzyszem dla bylin ciemnolubnych czy tez różaneczników.

Budowa sosny

Młode sosny mają kształt stożkowaty, natomiast starsze mają kopulaste korony, które są bardzo dekoracyjne. Sosny mogą mieć jeden z dwóch rodzajów gałązek. Zatem mogą one być krótkopędowe na których igły utrzymują się na długi okres lub długopędowe na których igły będą szybko opadać. Igły u dorosłych osadzone są po 2, 3 lub nawet po 5 na krótkopędach. U młodych występują pojedynczo na gałązkach. Szyszki są duże, wiszące i nie rozpadają się po dojrzewaniu.

Sosny idealnie nadają się do każdego typu ogrodu. Można je sadzić zarówno w grupach lub też pojedynczo. Jeśli chodzi o wymagania to bardzo dobrze znoszą one suszę, dlatego mogą one rosnąć na ubogich terenach oraz na terenach piaszczystych. Najlepiej jednak, aby była to gleba o kwaśnym odczynie. Sosny posiadają także bardzo mocny system korzeniowy, dzięki czemu są one także odporne na duże wiatry. Choć jest to jednak bardzo uciążliwe, w przypadku, gdy chciałoby się je przesadzić. Sosny są także wytrzymałe na mrozy. Rozmnaża się je poprzez sadzonkowanie, siew lub poprzez szczepienie.

Możemy wyróżnić takie gatunki Sosny jak: Sosna pospolita, Sosna Japońska, Sosna himalajska, Sosna koreańska, Sosna czarna, Sosna żółta, Wejmutka, Sosna limba, Sosna górska, Sosna oścista, Sosna bośniacka, Sosna rumelijska i Sosna karłowa.

autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk

Sosna zdjęcie
(zdjęcie: Austinitecowboy)

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ