Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat (łac. Spathiphyllum) to zawsze zielona roślina doniczkowa o pięknych liściach i dekoracyjnym kwiatostanie. W naturalnych warunkach występuje w tropikalnych obszarach Ameryki Środkowej i Południowej. Znanych jest około 85 odmian gatunku z rodziny Araceae, jednakże najbardziej atrakcyjnym wizualnie i zarazem najskromniejszym w swych wymaganiach jest właśnie odmiana Spathiphyllum.

Skrzydłokwiat jest bardzo łatwą w uprawie rośliną. Wystarcza jemu cieniste lub pół cieniste miejsce o normalnej temperaturze pokojowej. W okresie spoczynku, od października do marca dobrze znosi suche powietrze, w okresie wiosenno-letnim można roślinę od czasu do czas zraszać letnią wodą, jednak tylko w okresie formowania pąków. Zraszanie należy zakończyć jak tylko z pąków zacząć rozkwitać kwiaty. W okresie rozkwitu ziemia powinna być stale wilgotna, a nawozić należy nie częściej niż na raz dwa tygodnie, ponieważ w przeciwnym wypadku liście mogą zbrązowieć.

W momencie gdy roślina zaczyna wypuszczać nowe pędy, na początku wiosny, należy roślinę przesadzić, jednak doniczka nie powinna być zbyt duża. Moment przesadzania jest równie dobrym okresem do rozmnażania. Rozmnażanie jest bardzo proste, i wymaga jedynie podziału rośliny. Po podziale każdą z części należy umieści w innej doniczce. Jednakże nie należy rozmnażać rośliny przy każdym przesadzaniu, a robić to co ok. 3-4 lata żeby ją odmłodzić. Przy tak minimalnej ilości czasu jaką należy poświęcić roślinie, w okresie letnim nawet przez ok. 3 miesiące możemy cieszyć się widokiem pięknych białych kwiatów.

autorem artykułu jest Łukasz Sas

Skrzydłokwiat
(zdjęcie: David Davies)

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ