Pokrzywa

Pokrzywa jest to roślina z rośliny pokrzywowatych. Może być roczna lub wieloletnia. Rośnie dziko praktycznie w całej Europie, jak również w niektórych regionach Azji. Charakteryzuje się przede wszystkim tym, że jej łodygę oraz liście pokrywają parzące włoski zawierające histaminę oraz kwas mrówkowy.

Zastosowanie pokrzywy

Pokrzywa zwyczajna kiedyś była stosowana jako składnik paszy dla zwierząt. Ponieważ młoda pokrzywa zwiększa nośność kur oraz wydajność mleczną krów. Pokrzywa dziko rosnąca posiada bardzo dużo wyjątkowo cennych składników pokarmowych. W związku z tym w niektórych regionach świata jej liście używane są jako składnik niektórych zup ziołowych. Również, gdy zastosuje się ją w połączeniu płynnym wyciągiem z krwawnika to wyciąg z obu tych roślin zwiększa krzepliwość krwi. Liście pokrzywy były również stosowane w chorobach żołądkowo – jelitowych, przy leczeniu cukrzycy oraz do leczenia ran i wrzodów. Nie wolno jednak stosować pokrzywy w przypadku chorób wymagających interwencji lekarza, czy te chirurga. Jak również w przypadku osób chorych na nerki. Liście przeznaczone do celów leczniczych należy zbierać w okresie kwietnia. Co ciekawsze podczas I wojny światowej z pokrzywy w Niemczech wyrabiano nawet tkaniny ubraniowe.

Jeśli chodzi o wymagania co do uprawy, to pokrzywa lubi luźne oraz wilgotne gleby. Natomiast rozmnaża się ją za pomocą rozłogów, odkładów oraz nasion.

Gatunki pokrzyw

Na świecie znanych jest aż ponad 40 gatunków pokrzywy. Natomiast najważniejszym oraz najpopularniejszą odmianą jest oczywiście Pokrzywa zwyczajna. Jest to bylina, przeważnie dwupienna. Jej łodygi mogą osiągać nawet 150 cm wysokości. Kwiaty są bardzo małe i wiatropylne. Natomiast liście są ząbkowate, o kształcie jajowato – sercowatym. Mają one długie ogonki. Liście oprócz tego, że parzą, charakteryzują się także tym, że występuje w nich dużo witaminy C, enzymy, karotenu, chlorofilu, ksantofilu, glikolininy oraz do 19 % soli mineralnych, w tym potasu i wapnia.

autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk

Pokrzywa zdjęcie
(zdjęcie: James Bowe)

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ