Piwonia drzewiasta

Piwonia drzewiasta uważana jest za jedną z najpiękniejszych roślin. Dzieje się tak, ponieważ jej kwiaty o jedwabistych płatkach są większe oraz piękniejsze od innych gatunków. Piwonia to rozgałęziony krzew mający do 180 cm wysokości. Piwonia drzewiasta posiada bardzo duże pojedyncze kwiaty o średnicy od 16 do 20 centymetrów. Mogą one być pełne lub półpełne. Przeważnie mają one kolor żółty, biały, czerwony lub różowy. Niektóre odmiany piwonii drzewiastej mogą mieć także lekko falisty brzeg płatków. Kwitnie ona od maja do czerwca. Natomiast jeśli chodzi o liście to są bardzo dekoracyjne. Ponieważ są one osadzone na mocnych ogonkach i na jesień potrafią się przepięknie przebarwiać.

piwonia drzewiasta
(zdjęcie: Roger Sanderson)

Piwonie drzewiaste cieszą się bardzo duża popularnością jako rośliny do ozdoby ogrodów przydomowych, parków, jak również nadają się na kwiat cięty. Krzew Piwoni drzewiastej jest bardzo efektowny i niestety jeśli chodzi o uprawę to wymaga on nieco starań i doświadczenia. Najlepiej rośnie ona na stanowisku słonecznym i pół cienistym lecz osłoniętym od wiatru i deszczu. Warto również wiedzieć, że najgorzej rosną one od strony południowej. Jeśli chodzi o glebę to najlepiej, aby była to gleba łatwo przepuszczalna żyzna oraz próchnicza. Piwonii drzewiastej nie powinno się przycinać. Natomiast podczas okresu wegetacji należy ją nawozić co dwa tygodnie, a także obficie podlewać. Jak również wymagają one dobrego drenażu.

Rozmnażanie piwonii drzewiastej jest nieco skomplikowane, ponieważ szczepi się ją na korzeniach zwykłej piwonii. Więc najlepiej, aby robiły to wyłącznie osoby, które naprawdę się na tym znają. Na zimę najlepiej wstawić ją do zabezpieczonego przed mrozem, choć chłodnego pomieszczenia. Bryłę korzeniową naszej piwonii należy przykryć ściółką oraz gałązkami, a pojemnik starannie ocieplić. Należy ja chronić także przed późnymi wiosennymi przymrozkami.

autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ