Pielęgnacja trawnika

Trawnik w ogrodzie, aby był piękny to przede wszystkim musi być zadbany. Jednak czasami utrzymanie go może być trochę pracochłonne, ale warto się poświęcić, ponieważ zapuszczony trawnik raczej szpeci ogród, niż go wzbogaca. Tym bardziej, że trawnik ma niepodważalne zalety. W przeciwieństwie do pozostałych elementów zieleni ma jednocześnie znaczenie użytkowe: można na nim leżeć, bawić się czy też po nim chodzić. Powierzchnia trawnika działa również uspokajająco na wzrok. Jak również, dzięki niemu wszystkie formy zieleni tworzą harmonijną całość jednocześnie podkreślając ich efekty dekoracyjne. Spełnia on więc różnorodne funkcje i trudno wyobrazić sobie ogród bez niego. Przy pielęgnowaniu trawnika należy koniecznie wykonać cztery najważniejsze czynności: koszenie trawy, podlewanie, nawożenie, jak również dotlenianie.

Nawożenie trawnika

Trawa podobnie jak wszystkie inne rośliny potrzebuje podstawowych składników pokarmowych. Zwykle stosuje się do tego nawozy wieloskładnikowe. Należy pamiętać, aby nawóz zastosować w kwietniu oraz lipcu. Najlepiej, aby był on długodziałający, ponieważ stopniowo uwalnia on zawarte w nim składniki pokarmowe, dzięki czemu trawa będzie stale zaopatrzona we wszystko co dla niej niezbędne. Ważne, aby nawozić trawnik w czasie wilgotnej pogody, ponieważ w przeciwnym razie słońce także może wypalić naszą trawę. Szczególnie istotne, jest także zastosowanie jesienią specjalnego jesiennego nawozu, który przygotuje trawę do przetrwania zimy.

Podlewanie trawnika

Jeżeli chodzi o podlewanie to ważne jest, aby nie robić tego w pełnym słońcu. Ponieważ silne promieniowanie słoneczne może bardzo uszkodzić trawę. Dlatego najlepiej jest podlewać albo wcześnie rano albo w godzinach wieczornych. Nie powinno się jednak stosować silnego, wysokiego strumienia, ponieważ wypłukuje on wierzchnią warstwę gleby, co sprawia, że gleba się zaskorupia (ubija). Dlatego też strumień powinien być drobny, a krople powinny spadać prawie pionowo.

Dotlenianie trawnika

Każdy trawnik potrzebuje dotlenienia, ponieważ dostęp powietrza wzmaga wzrost korzeni. Najlepszym okresem do takich prac jest początek wiosny. Na małej powierzchni najlepiej przejść się z widłami w ręku i ponakłuwać w dziesięciocentymetrowych odstępach. Natomiast do większych trawników można kupić walec z kolcami o odpowiedniej szerokości. Na koniec należy posypać trawnik bardzo cienką warstwą piasku. Ponieważ będzie to sprzyjało lepszemu przewietrzeniu.

Odchwaszczanie trawnika

Jedynym domowym sposobem na pozbycie się chwastów jest oczywiście pielenie. Czasami zdarza się też tak, że wystarczy tylko regularnie kosić trawę, ponieważ to bardzo osłabia chwasty, aż w końcu je likwiduje. Najważniejsze jest jednak, aby zapewnić trawie odpowiednie warunki rozwoju czyli należy odpowiednio glebę nawozić, jak również pamiętać o zapewnieniu trawie wystarczającej ilości wilgoci w całym okresie wegetacji. Ponieważ właśnie dzięki dobrym warunkom wiele traw rozwija się tak bujnie, że nie dopuszcza do kiełkowania chwastów. Natomiast jeżeli na naszym trawniku są chwasty o mocnych korzeniach warto w tym przypadku zastosować odpowiedni herbicyd (specjalny środek chemiczny) lecz warto przed kupnem zasięgnąć jeszcze porady w specjalistycznym sklepie.

Grzyby na trawie

Niestety często na naszych trawnikach można zaobserwować rosnące grzyby. Przeważnie w okresie od czerwca do października. Warto wiedzieć, że grzyby rozwijają się w rozkładającym materiale i przeważnie nie stanowią większego zagrożenia dla naszego trawnika. Jeżeli trawa cały czas rośnie normalnie to ich obecność można zignorować. Natomiast, jeżeli zauważy się jakieś szkody należy wtedy często ją kosić oraz nawozić, co spowoduje, że grzyby znikną. Co najważniejsze nie należy tych grzybów zbierać, ponieważ nie wszystkie nadają się do spożycia! Najczęściej występującą odmianą jest pieczarka polna oraz twardzioszek przydrożny rosnący w tak zwanych czarcich kręgach.

Mech

Jeżeli chodzi o mech, który pojawił się na naszym trawniku, to dość łatwo można go usunąć za pomocą chemicznego środka mchobójczego. Ważne jest, aby nigdy nie stosować do jego zwalczania wapnia. Ponieważ stworzy to bardzo niekorzystne warunki dla trawy, jak również początkowo mech zniknie lecz po pewnym czasie pojawi się ponownie. Mech najczęściej pojawia się na zacienionych trawnikach, a także tam, gdzie jest zbyt duża wilgotność gleby.

Przygotowanie do zimy

Aby dobrze przygotować trawę do przetrwania zimy należy przed jej nastaniem krótko go przyciąć. Najlepiej, aby ostatnie koszenie odbyło się do końca października lecz, gdy trawa szybko rośnie można to także zrobić w listopadzie. Trawnik należy również oczyścić z liści oraz z innych części trawy. Ponieważ w czasie zimy źdźbła mogłyby się posklejać nie przepuszczając powietrza, co w konsekwencji spowodowałoby wystąpieniu różnych chorób. W październiku należy także nawieść trawnik i najlepiej, aby był to nawóz szybko działający wysoko składnikowy.

(zdjęcie: Peter Huys)

autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk

CZYTAJ WIĘCEJ

Exit mobile version