Pielęgnacja storczyka

Powszechnie się uważa, że storczyki to wymagające i trudne w pielęgnacji kwiaty. Mówi się,  że początkujący amatorzy muszą się liczyć z dość dużymi trudnościami. Nie jest to jednak prawdą, ponieważ zaspokojenie ich potrzeb wcale nie jest trudne. Wszyscy którzy kochają kwiaty i chcą mieć pięknego storczyka poradzą sobie bez problemu.

Przy pielęgnacji storczyka ważne jest zwrócenie uwagi na odpowiednią wilgotność powietrza – powietrze w naszych mieszkaniach najczęściej ma niską wilgotność. Najodpowiedniejsza to względnie 60 – 70 %, natomiast w naszych mieszkaniach rzadko przekracza ona 40 %. Niestety pokojowe storczyki nie lubią bardzo suchego powietrza, ponieważ od odpowiedniej wilgotności zależy ich rozwój. Jak również dzięki odpowiednim liściom potrafią one pobierać wodę z powietrza. Dlatego, aby stworzyć im odpowiednią wilgotną atmosferę najlepiej jest postawić je w grupie z innymi roślinami. Natomiast zimą najlepiej, aby w pomieszczeniu, w którym są storczyki ogrzewanie było przykręcone, ponieważ gorący kaloryfer bardzo wysusza powietrze. Objawami spowodowanymi zbyt suchym powietrzem są najczęściej zeschnięte końce oraz brzegi liści.


(zdjęcie: Sergio Lubezky)

Temperatura jest równie ważna dla rozwoju tego kwiatu. Wymagania co do odpowiedniej dla storczyka temperatury są zależne od rodzaju czy też gatunku. Jednak najlepsza temperatura dla storczyków latem to 24 stopnie C, natomiast zimą 18 stopnii C. Warto wiedzieć, że latem dobrze jest także ustawić je na noc przy otwartym oknie.

Odpowiednie miejsce dla storczyka to nie trudne zadanie. Zapewne chcemy, żeby kwiat pięknie się prezentował. Miejsce w w którym chcemy mieć nasze storczyki powinno być jasne, równomiernie ciepłe, ale także nie bezpośrednio nasłonecznione. Ponieważ potrzebują one dużo rozproszonego światła. Najlepiej będą rosły, gdy postawimy je na parapecie wschodniego okna. Natomiast przy oknach południowych oraz zachodnich należy je latem nieco ocieniać. Jednak, gdy postawimy je w głębi mieszkania ważne jest, aby doświetlać je żarówką energooszczędną przez około 10 -12 godzin w ciągu doby.

Jeśli chodzi o podlewanie storczyka to istnieje kilka ogólnych zasad, których należy przestrzegać. Ogólnie większość storczyków lubi wodę, która nie jest ani zbyt twarda, ani zbyt miękka. Woda o najlepszej twardości to 8 – 15o dH (niemieckie stopnie twardości). Do podlewania można także użyć wodę deszczową lub taką z roztopionego śniegu. Należy jednak pamiętać, że zbyt duża ilość wody nie jest korzystna. Ponieważ storczyki potrafią gromadzić wodę w swoich korzeniach oraz grubych liściach. Najlepiej podlewać dopiero, gdy podłoże już lekko podeschło, ale jeszcze nie wyschło. Najwięcej podlewa się w okresie intensywnego wzrostu. Natomiast mniej podlewamy podczas zimowych miesięcy. Ważne, aby podczas zimy woda była w temperaturze pokojowej. Natomiast w czasie cieplejszej pogody można nasze storczyki także lekko zraszać wodą. Lecz bardzo ważne , aby moczyć tylko i wyłącznie liście, a nie kwiaty. Ogólnie należy podlewać je dwa lub trzy razy w tygodniu. Wodę należy lać od góry.

Storczyki nie mają zbyt dużych wymagań pokarmowych jeśli chodzi o ich nawożenie. Potrzebują jedynie podstawowych składników mineralnych oraz mikroelementów. Ilość nawozu zależy jednak od gatunku storczyków. U większości gatunków wiosną, a także latem przy okazji podlewania co dwa tygodnie do wody należy dodać specjalny nawóz do storczyków, czy też nawóz wieloskładnikowy w płynie do roślin kwitnących. Nie należy jednak nawozić roślin, które rozpoczęły okres wegetacji.

autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk


(zdjęcie: cyber toat / flickr)

CZYTAJ WIĘCEJ

Exit mobile version