Phalaenopsis

Phalaenopsis (faleonopsis) inaczej zwany także ćmówką jest jednym z najpopularniejszych storczyków. Jak również wiele osób twierdzi, że ta odmiana jest najpiękniejsza. Jest to najbardziej rozpowszechniony storczyk nie tylko w naszym kraju, ale także w całej Europie.

Wiadomości ogólne

Phalaenopsis występuje w Indonezji oraz w Azji Wschodniej. Gatunek ten przeważnie rośnie na drzewach, choć istnieją także takie, które potrafią rosnąć na skałach. Jego kwiaty pojawiają się dwa razy do roku i mogą mieć bardzo różnorodne kolory. Bardzo często możemy spotkać kwiaty o kolorze kremowym, różowym, fioletowym, białym, jak również mogą być dwukolorowe nakrapiane czy też prążkowane. Są to także rośliny słabo ulistnione.

Stanowisko

Ze względu na warunki panujące w ich naturalnym środowisku rośliny z tego rodzaju są wrażliwe zarówno na suszę, jak i na niską temperaturę. Dlatego, aby ładnie rosły należy trzymać tego typu storczyki przy oknie od strony wschodniej lub zachodniej. Najlepsza dla nich wilgotność powietrza to 70 %. Jeśli chodzi o temperaturę to w lecie od 180- 250 C, zimą wystarczy im 140 – 170 C, natomiast nocą temperatura może spaść nawet do 40- 60 C.

Podlewanie i nawożenie

Ważne jest, aby podlewanie uzależnić od temperatury. Dlatego, gdy jest ona niższa podłoże powinno być bardziej suche. Natomiast, gdy temperatura jest wyższa to podłoże powinno być trochę bardziej wilgotne. Warto także, co pewien czas zraszać liście tego storczyka wodą o temperaturze pokojowej. Natomiast jeśli chodzi o nawożenie to należy tą roślinkę nawozić co 3 tygodnie nawozem dla roślin doniczkowych, stosując połowę stężenia. W okresie intensywnego wzrostu, wiosną i latem naszego Phalaenopsisa warto także zasilić słabym roztworem nawozu wieloskładnikowego. Wystarczające stężenie w tym przypadku to 0,05 % czyli 1 litr wody na 0,5 g nawozu.

Kwitnienie

Okres wegetacji Phalaenopsisa rozpoczyna się w marcu. Zakwita on wiosną, ale także bardzo często zdarza się tak, że zakwita również jesienią. Jego prześliczne kwiaty są bardzo trwałe, dzięki czemu bardzo długo potrafią utrzymać się na roślinie. Niezwykłe jest to, że jeden kwiat jest w stanie utrzymać się nawet do 9 miesięcy.

Pojemnik

Jeśli chodzi o pojemnik to Phalaenopsis może być uprawiany w wiszących pojemnikach, jak również w doniczkach stojących na parapecie. Storczyk ten najlepiej czuje się w lekko przyciasnych donicach, dlatego nie powinny nas martwić wyrastające ponad powierzchnię korzenie. Należy jednak pamiętać, aby miały one zapewniony dostęp powietrza.

Przesadzanie

Tego typu roślinkę należy przesadzać co 2 lata. Najlepszym czasem na przesadzanie to późna wiosna. Ważne jest, aby sadzić go w podłożu specjalnym dla storczyków. Zwykle składa się ono z kory, wełny mineralnej, posiekanych liści buka, a nawet z odrobiny styropianu. Lecz w tym wypadku odpowiednie podłoże możemy także zakupić w sklepie ogrodniczym. Musimy także pamiętać o tym, aby przenosząc Phalaenopsisa nie uszkodzić jego korzeni. Jak również zaraz po przesadzeniu nie należy go podlewać.

Phalaenopsis

(zdjęcie: Guillaume Paumier)

Rozmnażanie

Rozmnożyć Phalaenopsisa możemy za pomocą roślinek potomnych, które tworzą się na kwiatostanowych łodygach. Należy je w tym wypadku rozsadzić do specjalnie przygotowanej ziemi. Jak również trzeba je podlewać trochę mocniej niż dorosłe rośliny, ponieważ potrzebują one więcej wilgoci.

autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ