Paulownia

Paulownia jest to roślina o pokroju drzewiastym lub krzewiastym w zależności od gatunku. Charakteryzuje się ona bardzo szybkim wzrostem. Zaliczana jest do rodziny paulowniowatych. Pochodzi ona z Azji Wschodniej, a dokładnie z Chin.

Roślina ta posiada piękne dzwonkowate kwiaty tworzące duże stojące pionowo wiechy. Mogą one mieć barwę fioletową, różową lub białą. Jeśli chodzi o liście to mają one sercowaty kształt oraz piłowate brzegi. Są one dość duże i opadają na zimę. Natomiast gałęzie, jak i pień są pokryte gładką, brązowoszarą korowiną. Paulownia jest rośliną ozdobną, która idealnie prezentuje się na tarasach, balkonach, jak również w ogrodach. Jasnobrązowe drewno u gatunków drzewiastych wykorzystywane jest w przemyśle papierniczym. Jak również służy do produkcji instrumentów, czy też mebli.

Paulownia może być sadzona na każdego typu glebach, nawet na glebach uszkodzonych lub skażonych. Dzięki temu idealnie nadaje się ona do zapobiegania erozji. Jeśli chodzi o zimowanie to wszystkie gatunki oprócz Paulowni Puszystej wymagają zimowania w dodatniej temperaturze.

Najpopularniejsze odmiany Paulowni to: Paulownia Puszysta, Paulownia Omszona, Paulownia Fargesa, Paulownia Fortunego.


(zdjęcie: Tom Waters)

Autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ