Opryski drzew owocowych

Uprawa drzew owocowych jest długotrwała. Oczywiście drzewa owocowe ozdabiają nam ogród zarówno wiosną, gdy mają piękne kwiaty, które okrywają korony drzew, jak również latem i jesienią, kiedy maja barwne owoce. Dlatego tak ważna jest szczególna ochrona naszych drzew owocowych przed szkodnikami oraz przed chorobami za pomocą oprysków.

Opryskiwanie drzew

Aby móc się cieszyć obfitymi zbiorami owoców ważne jest, aby opryskiwać drzewa zarówno wczesną wiosna, jak i późną jesienią. Spryskując nasze drzewa owocowe wczesną wiosną pozbywamy się owadów, które na nich zimowały. Powinniśmy zacząć zanim otworzą się pąki na drzewach. Natomiast jesienią opryskujemy drzewa zaraz po opadnięciu liści. Jednak przed opryskiwaniem należy się upewnić, że przez najbliższą dobę nie będzie opadów deszczu czy też przymrozków. Oczywiście gotowe preparaty można zakupić w specjalnych sklepach ogrodniczych. Natomiast do opryskiwania można użyć dowolnego spryskiwacza.

Ochrona drzew przed chorobami

Jeśli chodzi o walkę z chorobami drzew owocowych to lepiej jest zapobiegać chorobie niż ją leczyć. W tym przypadku należy zastosować odpowiednie opryski, jak również otoczyć nasze drzewa jak najlepszą opieką. Ponieważ nie zawsze możemy zapobiec chorobom stosując tylko i wyłącznie naturalne środki. Natomiast stosując opryski musimy pamiętać o bardzo ważnej sprawie, a mianowicie, że one chronią przed pojawieniem się chorób. Lecz nie potrafią jej wyleczyć. Aby chronić nasze drzewa przed chorobami należy zastosować opryski przed kwitnieniem drzewa.

Ochrona przed szkodnikami

Ze szkodnikami, które są na naszych drzewach owocowych można walczyć na wiele sposobów. To znaczy w sklepach możemy zakupić odpowiednie pułapki, czy tez zrobić je samemu. Natomiast w przypadku, gdy to wszystko nie działa bezzwłocznie powinniśmy zakupić odpowiednie do gatunku szkodnika opryski i zastosować je zgodnie z zaleceniami producenta.

Bezpieczeństwo oprysków dla człowieka

Bardzo ważne w przypadku oprysków jest zachowanie bezpieczeństwa. To znaczy, że nie wszystkie są bezpieczne dla ludzi. Po pierwsze, gdy musimy pomieszać składniki to ważne, aby były one w odpowiednich ilościach tak, jak jest to wskazane na opakowaniu. Do mieszania używamy tylko specjalnych ogrodowych narzędzi. Po drugie bardzo uważnie należy czytać ulotkę oraz wszystkie informacje dołączone do oprysków. Ponieważ po zastosowaniu niektórych preparatów należy np. odczekać jakiś czas i nie wchodzić na teren ogrodu. Czy też nie wolno przez jakiś czas dotykać opryskiwanego drzewa. Następnie po zakończeniu pracy z opryskami należy dokładnie umyć wszystkie używane przez nas akcesoria oraz rozpylacz.

autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk

Opryski drzew
(zdjęcie: Amiefedora, zdjęcie zrobione w Berkshires, w stanie Massachusetts, Stany Zjednoczone)

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ