Oczko wodne

Nic nas tak nie uspokaja jak widok oraz szmer wody. Jak każdy wie także woda w ogrodzie tworzy niepowtarzalną atmosferę oraz jest wspaniałym elementem dekoracyjnym. Niestety w małym ogrodzie nie ma co marzyć o rozległej tafli wody. W tym wypadku warto urządzić niewielkie oczko wodne, ponieważ do tego nie trzeba mieć ani wielkiej posesji, ani wyjątkowych zdolności. Tym bardziej w tych czasach możemy wybierać między rozmaitymi nowoczesnymi urządzeniami dzięki którym w przeciągu kilku godzin można wyczarować w naszym ogrodzie przepiękne oczko wodne.

Odpowiednie miejsce na oczko wodne

Gdy zdecydujemy się na oczko wodne ważne jest, aby umieścić je w jak najlepszym miejscu. Każdy zbiornik wodny potrzebuje dużo światła, ponieważ zacienione rośliny nie będą odpowiednio kwitły. Niestety ze względu na małą powierzchnię oczka wodnego woda w nim nagrzewa się bardzo szybko. Dlatego najlepiej wybrać takie miejsce, aby nasze oczko wodne między godziną 11 a 15 znajdowało się w cieniu lub w półcieniu. Nasz zbiornik wodny powinien być także umieszczony z dala od drzew i krzewów, ponieważ opadające liście bardzo zanieczyszczają wodę.

Rodzaje oczek wodnych

Wybierając materiał do stworzenia oczka wodnego można się zdecydować na jedną z dwóch możliwości. Po pierwsze można zakupić w sklepie już gotowe misy, najczęściej w czarnym kolorze. Mają one wyprofilowane półki na rośliny oraz są bardzo łatwe do założenia. Duże misy są oferowane także z pompami oraz filtrami. Druga możliwością jest zakup odpowiedniej folii, dzięki której można stworzyć własną formę. To znaczy, że rozmiary oraz kształt oczka wodnego mogą być dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb. Jednak ma ona także swoje mankamenty, ponieważ wykładanie folii wymaga trochę trudu, jak i wysiłku. Ponieważ należy wyciąć odpowiedni kształt oraz w specjalny sposób układać ją na krawędziach. W wypadku folii przed zakupem należy także sprawdzić czy nadaje się ona do zakładania zbiorników w ogrodzie, to znaczy czy nie ma w niej niebezpiecznych związków dla żywych organizmów.

Jak założyć?

Oczko wodne z folii – w miejscu w którym ma być nasz wodny zbiornik należy wykopać dół oraz usunąć z niego kanciaste kamienie, jak również wyłożyć dno 3 centymetrową warstwą przesianej ziemi lub piasku. Ważne jest, aby boczne ścianki opadały skośnie. Następnie kładziemy folię tak, aby około 15 centymetrów wystawało poza brzeg. Następnie obciążamy brzeg kamieniami i wlewamy wodę. Ważne jest, aby tak zagospodarować oczko, żeby nie było widać folii.
Gotowe oczko wodne – misę należy ustawić w miejscu w którym będzie nasze oczko wodne. Aby dobrze odwzorować misę na ziemi najprościej jest wbić drewniane kołki wzdłuż jej obwodu. Wbija się je w odległości 10 centymetrów od krawędzi w odstępach 50 centymetrowych. Następnie należy odstawić misę i wykopać dół odzwierciedlający jej kształt. Później trzeba wsadzić misę do wykopu oraz ją wypoziomować za pomocą poziomicy. Następnie wykop obsypuje się mieszaniną piasku i żwiru. Następie napełniamy misę wodą sprawdzając co jakiś czas czy jej poziom został utrzymany pomimo większego ciężaru. Następnie należy wsypać ziemię na boczne półki misy, gdzie zostaną posadzone rośliny.

Rośliny w oczku wodnym

Rośliny w oczku wodnym są ważne, ponieważ oprócz tego, że pomagają wkomponować je w krajobraz ogrodu to także są niezbędne do utrzymania naturalnej równowagi w wodzie. Należy w tym wypadku posadzić rośliny produkujące tlen, które rosnąc w wodzie odżywiają się solami mineralnymi i w ten sposób pozbywają się glonów, które powodują mętnienie wody, jak również jej nieprzyjemny zapach. Rośliny wodne dzieli się na trzy rodzaje. Przybrzeżne, które należy wysadzić na półce brzegowej. Rośliny głębinowe, które należy posadzić na dnie zbiornika, a także rośliny pływające po powierzchni, które wytwarzają tlen. Do sadzenia roślin wodnych stosuje się worki jutowe lub doniczki obciążone kamieniami. Wygodne są także maty z kieszeniami, które pozwalają kontrolować rozrastanie się roślin. Najlepszymi roślinami nadającymi się do oczka wodnego są: Pontederia sercowata, Acorus calamus, Typha minima. Natomiast z pływających: Grzebieńczyk wodny, Żabiściek pływający, Hiacynt wodny czy też Osoka aloesowata. Oczko wodne powinno jednak mieć przynajmniej połowę powierzchni wolnej od roślin, aby móc także obserwować ryby. Najlepszym okresem do sadzenia roślin jest początek maja.

Ryby

Również ryby oprócz ozdoby spełniają określone zadanie. To znaczy zjadają glony oraz resztki roślinne, które pływają w wodzie. Również żywią się mszycami oraz jajami ślimaków. Ważne jest jednak, aby na 1 metr kwadratowy tafli wody na przypadało więcej niż 10 drobnych rybek. Jednak zanim wpuścimy ryby musimy mieć pewność, że rośliny się dobrze przyjęły. Ryby należy także stopniowo przyzwyczajać do wody, aby nie dostały wstrząsu. Najlepiej włożyć je do oczka wodnego w torbach, w których zostały kupione i pozostawić na trzy godziny. Następnie po określonym czasie otwieramy torbę i je wypuszczamy. Jeżeli chodzi o karmienie to należy je dokarmiać od wiosny do jesieni. Jeżeli jest ciepła pogoda to należy to robić codziennie, natomiast, gdy jest chłodno można je dokarmiać co kilka dni. Najlepsza jest suszona karma lecz ważne jest, aby nie wsypywać jej za dużo. To znaczy najlepiej po 5 minutach od wsypania nadmiar karmy odłowić siatką.

Przygotowanie do zimy

Jesienią powierzchnię naszego oczka wodnego najlepiej jest pokryć siatką o drobnych oczkach, ponieważ to ochroni je przed opadającymi liśćmi. Następnie po nadejściu pierwszych mrozów należy poobcinać obumarłe części wszystkich roślin wodnych. Natomiast zanim woda zamarznie należy także wyjąć pompę (jeżeli ją mamy) i schować. W czasie mrozów ważne jest także, aby nie dopuścić do całkowitego zamarznięcia wody. Dlatego, gdy spodziewamy się silnych mrozów warto położyć na oczko wodne polietylową folię pęcherzykową. Natomiast do większych zbiorników można również zakupić własne systemy grzewcze.

Co jakiś czas dobrze, aby uzupełniać wodę oraz wyławiać glony. Jeżeli woda zrobi się mętna należy ją częściowo wymienić, ale jednorazowo tylko 20 %. Natomiast jeżeli ktoś chciałby, aby jego oczko wodne było ozdobione kaskadą lub wodospadem to należy nawiercić w kamieniach otwory i za pomocą pompy doprowadzić do nich wodę.

autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk

Oczko wodne

(zdjęcie: sarniebill1)

CZYTAJ WIĘCEJ

Exit mobile version