Kwiaty balkonowe

Balkony są przedłużeniem wnętrz mieszkalnych a odpowiednio ukwiecone są ozdobą i uzupełnieniem elewacji budynków. Posadzenie roślin na balkonach umożliwia wprowadzenie świeżych barw i łagodnych kształtów do zgeometryzowanych form i szarego kolorytu budownictwa miejskiego, co tym samym wpływa na ogólną sylwetę i estetykę naszego domu czy bloku. Odpowiednio ukwiecony balkon staje się również miejscem przyjemnego odpoczynku, w którym można spędzić dłuższą chwilę na świeżym powietrzu, stwarza także możliwość osobistego kontaktu z przyrodą.

autorką artykułu jest Anna Wołoszyn

Jak wybrać odpowiednie kwiaty na balkon?

Wybierając rośliny na balkon musimy przede wszystkich wziąć pod uwagę stopień jego nasłonecznienia.

Strona: północna

Na balkony o wystawie północnej należy dobrać rośliny dobrze znoszące zacienienie. Niestety nie mamy tu wielkiego pola do popisu, kwiatów takich nie jest zbyt wiele.

Jako kwiaty typowo wiosenne polecić można niezapominajki. Zakwitają w kwietniu i zdobią nasze balkony do połowy maja. Są one roślinami dwuletnimi, posiane w lipcu  – sierpniu, zakwitają na wiosnę następnego roku. W drugiej połowie maja do obsadzenia naszych skrzynek można wybrać begonię bulwiastą, wielkokwiatową. Cechują ją piękne, duże kwiaty o barwie czerwonej, purpurowej lub jasnokoralowej, w zależności od odmiany. Jednak najlepszym sposobem dekorowania zacienionych balkonów jest posadzenie barwinka lub bluszczu. Barwinek, choć nie kwitnie długo, godny jest polecenia, gdyż jako roślina wieloletnia może pozostać w skrzynce parę lat. Posiada on dekoracyjne, zielone nawet w czasie zimy liście, na wiosnę natomiast wypuszcza ozdobne, niebieskofioletowe kwiaty.

Bluszcz na balkonach tworzy niejako wał zieleni, poszczególne dłuższe pędy rozkładają się w sposób naturalny ku bokom skrzynki, co w efekcie daje ciekawą sylwetę dekoracji balkonowej.

Ozdobą balkonów o wystawie północnej mogą być także: chlorofytum, chmiel, godecja, koleus, niecierpek i wilec.

Strona południowa, wschodnia, zachodnia bądź południowo-wschodnia

O wiele więcej możliwości daje nam obsadzenie kwiatami balkonów usytuowanych od strony wschodniej, południowo-wschodniej, zachodniej lub południowej. Wybór roślin jest tu spory, gdyż możemy uprawiać gatunki kwitnące zarówno wiosną, latem, jak i jesienią.

Na okres wiosny możemy wybrać powszechnie znane bratki ogrodowe. Występują one
w postaci jedno – (żółte, fiołkowe, ciemnobordowe, białe) lub wielokolorowej (żółte
z brunatnym oczkiem, białe z ciemnobrązowym oczkiem, jasnofioletowe z ciemniejszym oczkiem). Pamiętać jednak należy, że sadząc bratki wczesną wiosną (marzec –  kwiecień), ozdobą naszych balkonów będą one tylko do połowy czerwca. A jeśli wiosna jest wyjątkowo wczesna i ciepła – tylko do końca maja. Po tym okresie zdecydowanie nie wyglądają już estetycznie.

Oprócz wiosennych bratków, możemy posadzić na naszych balkonie stokrotki. Te niskie rośliny, o liściach żywozielonych, stanowią przyziemną rozetkę, rozkwitają w maju, a kwiaty występują w kolorze białym, różowym lub czerwonym. Kwitną znacznie dłużej niż bratki (nieraz całe lato), jednak mniej obficie. Sadzi się je, zależnie od pogody, już w marcu
i kwietniu.

Kwiaty na balkonie

Spośród roślin letnich najbardziej popularne są pelargonie pasiaste. Obfitość kwitnienia od czerwca do późnej jesieni, czystość barw kwiatów oraz kształt liści, sprawia, że doskonale spełniają rolę dekoracyjną wszelakich balkonów. W zależności od odmiany, występują
w kolorze białym, różowym, łososiowym, czerwonym lub lila.

Funkcję dekoracyjną doskonale pełnią również pelargonie bluszczolistne. Ich liście przypominają kształtem liście bluszczu (pięcioklapowe, lśniące, czystozielone), a ich płożące łodygi w dekoracyjny sposób zwieszają się ze skrzynek. Kwiaty są barwy różowej, fiołkowej lub czerwonej.

Równie popularnymi roślinami balkonowymi są petunie. Pędy ich są zwisające a kwiaty liczne, o barwach od białej przez różową i czerwoną do ciemnofioletowej. Ze względu na to, że są szczególnie wrażliwe na nadmierną wilgoć i wiatry, nadają się na balkony osłonięte
i zaciszne.

Inną godną polecenia rośliną jest żeniszek karłowy. Ma piękną, pastelową barwę kwiatów: lila, lazur, niebieskolila, jasnokarminową. Żeniszka sadzi się do skrzynek w maju, zakwita
w czerwcu i kwitnie przez całe lato.

Spośród roślin kwitnących w pełni lata, czasem nawet do mrozów, najpiękniejsze są chyba karłowe aksamitki. Ich kwiaty mają  żywe, mocne i intensywne barwy – pomarańczowe
i żółte. Atutem aksamitek jest to, że kwitną dość obficie i są wytrzymałe na gorsze warunki atmosferyczne.

Rośliną charakteryzującą się efektownymi, krwistoczerwonymi kwiatami jest szałwia błyszcząca. Posadzona w drugiej połowie maja, kwitnie od czerwca aż do przymrozków. Niestety, w okresie późnego lata traci ona liście. Bezlistne, sztywne łodygi ujmują jej więc dekoracyjności.

Cechą charakterystyczną następnej polecanej rośliny jest jej przyjemny, kwiatowy zapach. Mowa oczywiście o witułce. Jej kwiaty, zebrane w płaskie kłosy, stanowią niezwykły element dekoracyjny. Występują w postaci jedno- lub dwubarwnej. Wśród jednobarwnych odnajdziemy odmiany o kwiatach czerwonych, purpurowych, lila, fioletowych i niebieskich. Dwubarwne mają zazwyczaj jaśniejsze oczko, np. różowe z białym lub fioletowe z białym. Witułki sadzi się w pierwszej połowie maja, zakwitają w późniejszym okresie lata i na jesieni.

Dość popularną rośliną balkonową jest także nasturcja. Ma kwiaty z charakterystyczną ostrogą, o barwie żółtej, pomarańczowej lub karminowej. Najodpowiedniejszą porą siania nasturcji jest połowa maja, gdyż jest ona rośliną wrażliwą na chłody. Kwitnie od połowy czerwca do jesieni.

Godna polecenia jest także smagliczka, która ma białe lub lila drobne kwiaty, charakteryzująca się bardzo przyjemnym, miodowym zapachem. Smagliczkę najlepiej posiać już w marcu – kwietniu. Kwitnie ona od czerwca do mrozów.

Nagietki o odmianie karłowej, posiadają bardzo efektowne kwiaty o barwach żywych, pomarańczowych lub żółtych. Kwiaty te utrzymują się do pierwszych mrozów. Zasiane w marcu zakwitną przy końcu maja lub w czerwcu.

Wspomnieć jeszcze należy o nieco już zapomnianej i rzadko uprawianej roślinie, jaką jest rezeda wonna. Doskonale nadaje się ona na balkony o słonecznej wystawie. Kwitnie całe lato, choć kwiatki są drobne i niepozorne (czerwonawo-zielone). Dodatkowo pięknie pachnie.

Jak widzimy, więcej możliwości ozdabiania balkonu dają nam rośliny światłolubne. Teraz, gdy już wiemy, jakie rośliny wolą słońce a jakie zdecydowanie od niego stronią, nie pozostaje nam nic innego jak stworzyć  piękną, indywidualną namiastkę ogrodu na własnym balkonie i rozkoszować się urodą i zapachem kwiatów, podczas codziennego odpoczynku na naszym prywatnym łonie natury.

CZYTAJ WIĘCEJ

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Exit mobile version