Kosodrzewina

Kosodrzewina inaczej zwana jest także Kosówką właściwą lub Sosną górską. Jest to gatunek drzewa iglastego należącego do rodziny sosnowatych. Jest to gatunek, który w Polsce objęty jest ścisłą ochroną. Jak również Kosodrzewina umieszczona jest w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych w grupie niższego ryzyka.

Kosodrzewina wytwarza różne formy wzrostu: od krzewów do form drzewiastych. Posiada ona wznoszące ku górze, płożące się lub wyrastające na boki masywne gałęzie. Mogą one osiągnąć nawet do 10 metrów długości. Pokrój Kosodrzewiny jest zmienny i zależny od lokalnych warunków. Igły kosodrzewiny są ciemnozielone. Wyrastają one po dwie z krótkopędu i co najważniejsze są one nie kłujące. Natomiast szyszki mogą mieć 5 centymetrów i umieszczone są prostopadle w stosunku do gałązek. Młode szyszki są niebieskawe lub fioletowe. Natomiast w miarę dojrzewania stają się brązowe.

Kosodrzewina nie ma dużych wymagań glebowych, jednak dobrze aby była ona zasadowa lub kwaśna. Może ona być także kamienista. Najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach. Jest również mrozoodporna.

Występuje ona przede wszystkim na terenach pasm górskich do wysokości 2.500 m.n.p.m. powyżej górnej granicy lasu. Co ważne tworzy ona własne piętro roślinności zwane piętrem kosodrzewiny. Można ją także czasami spotkać w niższych partiach na złomowiskach skalnych oraz wzdłuż jałowych urwisk.

Kosodrzewina zapobiega erozji w związku z czym jest często sadzona w parkach, w ogrodach, a także na nadmorskich wydmach, ponieważ zapobiega ona także osuwaniu się ziemi. Tworzy ona środowisko życia dla wielu gatunków roślin oraz zwierząt, jak również dla niektórych z nich stanowi także źródło pokarmu. Kosodrzewina posiada również właściwości lecznicze takie jak: przeciwgorączkowe, przeciwgrzybiczne, przeciwreumatyczne, odkażające i przeciwbólowe. Jest ona jednak stosowana nie tylko w medycynie, ale także w kosmetyce oraz w branży perfumeryjnej.

kosodrzewina
(zdjęcie: Igor Dudek)

Autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ