Kocimiętka właściwa (Nepeta cataria)

Kocimiętka właściwa jest rodzajem zioła należącego do rodziny jasnotowatych, która to obejmuje około 250 gatunków. Nazwa nepeta wywodzi się od nazwy rzymskiego miasta Nepeti, gdzie uprawiano kocimiętkę. Kocimiętka właściwa jest rośliną wieloletnią. Jej łodyga jest silna, wyprostowana, solidnie rozrośnięta oraz pokryta drobnymi włoskami. Liście są szeroko ząbkowane, sercowate, szarozielone, spodem omszone. Liście ułożone naprzeciwlegle mają przenikliwy, podobny do miętowego zapach. Roślina osiąga wysokość od 90 cm do 150 cm. Kwiaty kocimiętki właściwej są białe z purpurowymi kropkami, łatkami i zebrane na szczytach łodyg zioła w tzw. nibyokółka. Kocimiętka właściwa kwitnie od czerwca do września.

Kocimiętka właściwa pochodzi z obszarów Europy, obecnie również rośnie na terenach Ameryki Północnej. Idealne dla niej podłoże to średnio żyzna gleba, jednak będzie także rosła na glebach suchych i piaszczystych. Przed posadzeniem roślinek należy na wierzch gleby położyć niedużą warstwę kompostu. Najodpowiedniejsze pH dla kocimiętki właściwej waha się w granicy 4.9 do 7.5. Kocimiętka właściwa lubi rosnąć w częściowym cieniu, jak również może być posadzona w miejscu bardzo słonecznym. Zioło to wyrasta z łatwością z nasiona. Nasiona należy sadzić w pomieszczeniu około 6 do 8 tygodni przed datą ostatnich wiosennych przymrozków. Nasionko sadzi się nie głębiej niż 6 mm. Małe roślinki wschodzą zwykle po 8 – 10 dniach. Roślinki należy sadzić w odległości 30 cm od siebie.

Kocimiętka właściwa rozsiewa się także sama. Należy więc niechciane rośliny wyrywać. Najlepsze efekty w uprawie rośliny osiągniemy poprzez obrywanie pączków kwiatowych. Należy to zrobić jak tylko się pokażą.

Kocimiętkę właściwą można hodować również w domu, wkładając roślinkę do doniczki z wilgotną glebą. Należy pamiętać, ze rośliny hodowane w domu, muszą otrzymywać przynajmniej 5 godzin światła dziennego. Kocimiętka właściwa powinna być podcinana, ponieważ roślina jest podatna na to, że stanie się chuda i wiotka.

Kocimiętka właściwa, nepada caratia
(zdjęcie: Henk Wallays)

Autorką artykułu jest Anna Wołoszyn

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ