Jodła

Jodła to jedno z najwyższych drzew iglastych sadzonych w ogrodzie. Charakteryzuje się regularną i piękna sylwetką i choć są to olbrzymie drzewa to wśród nich znajdują się także odmiany niskie, a także karłowate.

Budowa jodły

Jodła ma cylindryczna koronę oraz gładki, prosty pień. Gałęzie rozłożone są równomiernie i okółkowo. Jeśli chodzi o igły to są one błyszczące oraz spłaszczone. Oczywiście mają zielony kolor, choć od spodu można zauważyć jaśniejsze paski. Szyszki jodeł osadzone są pionowo w górę i gdy dojrzeją rozpadają się na drzewie.

Zastosowanie

Jodła najlepiej nadaje się do dużych ogrodów, ponieważ jest bardzo wysoka. Natomiast do małych ogrodów warto zdecydować się na mniejsze odmiany.

Wymagania i rozmnażanie

To drzewo iglaste bardzo dobrze rośnie na słonecznych stanowiskach, choć, gdy jodła jest bardzo młoda  lepiej, aby była w cieniu. Gleba powinna być świeża i kwaśna. Jodła dobrze rośnie w miejscach, gdzie powietrze jest dość czyste oraz wilgotne. W związku tym nie nadają się one do sadzenia w miastach. Jodły są także odporne na wiatry, dzięki głębokiemu systemowi korzeniowemu. Natomiast jeśli chodzi o rozmnażanie to można je rozmnażać z nasion, przez sadzonkowanie lub przez szczepienie.

Odmiany jodły

Jodła posiada bardzo dużo odmian takich jak: Jodła pospolita,. Jodła kalifornijska, Jodła grecka, Jodła balsamiczna, Jodła jednobarwna, Jodła koreańska, Jodła hiszpańska, Jodła Veitcha, Jodła kaukaska, Jodła grecka, Jodła szlachetna i Jodła Nikko.

autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk

Jodła
(zdjęcie: Horia Varlan)

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ