Jak odśnieżać?

Zimowe krajobrazy zapierają dech w piersiach. Wielu z nas oczekuje tylko do pierwszego opadu śniegu. Niektórzy dostają jednak palpitacji serca. Biała zima dla mieszkańców domów jednorodzinnych oznacza przymus odśnieżania.

Podstawowym narzędziem do odśnieżania jest łopata do śniegu. Narzędzie proste w obsłudze, ale niestety wymaga dużej ilości siły. Dobrze się sprawdzi, gdy do odśnieżenia mamy nieduży podjazd czy niewielki chodnik do domu. Na większym terenie będziemy potrzebowali jednak pomocy. Jeżeli posiadamy kosiarkę-traktorek, często mamy możliwość zamontowania pługu z przodu. W ten sposób, łatwo możemy przekształcić urządzenie, które już posiadamy w przydatną zimą wersję.

Gdy nie mamy takiej kosiarki, a ręczne odśnieżanie łopatą wykracza poza nasze chęci lub możliwości, warto pomyśleć o odśnieżarce mechanicznej. Jest to urządzenie podobne do kosiarki czy dmuchawy do liści, które przedmuchuje śnieg na jedną stronę.

Co gdy nie mamy czasu na odśnieżanie, a potrzebujemy wydostać samochód z garażu? W takim wypadku świetnym rozwiązaniem będzie zamontowanie mat grzewczych.  Nie jest to rozwiązanie tanie, maty grzewcze kosztują od 200 złotych za metr kwadratowy. Istnieje możliwość zamontowania kabli grzewczych w cenie od 400 złotych za metr kwadratowy. Wykonanie takiego podjazdu to dodatkowe koszty oraz jego eksploatacja nie jest zbyt tania. Aby zmniejszyć koszty takiej instalacji, możemy ją uruchamiać tylko wtedy, gdy jest to nam potrzebne. Ręczne odśnieżanie jest zdecydowanie tańszą opcją, ale takie podgrzewane podłoże radzi sobie również z lodem.

A jak poradzić sobie z lodem ręcznie? Najprostszą metodą będzie posypanie lodu chlorkiem magnezu. Nie powinno się do tego wykorzystywać soli drogowej, która może powodować uszkodzenie betonu, jest nieprzyjazna środowisku a w dodatku działa tylko przy temperaturach do -7°C. Chlorek magnezu jest bezpieczniejszy dla roślin i działa w temperaturach do nawet -20°C. Nie można jednak tej metody nadużywać. Przy długotrwającej zmarzlinie, lód prawdopodobnie trzeba będzie kuć ręcznie.

Okres zimowy jest dosyć krótki, dodatkowo ostatnimi latami odpady śniegu pojawiają się bardzo rzadko. Warto pomyśleć o zatrudnieniu firmy, która zajmuje się odśnieżaniem zawodowo. Mamy wtedy pewność, że zadanie zostanie dobrze wykonane, oraz nie musimy kupować specjalistycznego sprzętu, na te kilkanaście dni w roku.

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ