Hortensja ogrodowa

Hortensja zaliczana jest do najwspanialszych krzewów kwitnących. Natomiast Hortensja ogrodowa jest to gatunek wyjściowy dla prawie wszystkich mieszańców o kulistych kwiatostanach. Pochodzi ona z Japonii i posiada najbardziej ozdobne kwiaty. Uprawiana jest ona powszechnie jako roślina doniczkowa. Hortensja ogrodowa ma 100 cm wysokości i posiada duże, zebrane w kuliste baldachogrona kwiaty.

Rodzaje hortensji

Możemy wyróżnić aż 7 odmian Hortensji ogrodowej między innymi: Alpengluhen i King George VII kwitnące na czerwono; Schneeball, Mme E. Mouillere kwitnące na biało; Eldorado, Hamburg, Lemmenhof – kwitnące na różowo. Ciekawostką jest to, że odmiany o kwiatach różowych i czerwonych można zabarwić na kolor niebieski. Najlepiej nadaje się do tego odmiana Lemmenhof. Aby uzyskać niebieskie zabarwienie należy zasilać roślinę w trakcie wzrostu środkiem zawierającym glin o stężeniu 0,2 %/ 2g /1 litr wody. Zasilamy takim roztworem naszą hortensję w okresie od zawiązywania pąków aż do kwitnienia. Jak również hortensja powinna być odpowiednio nawadniana. Natomiast gleba powinna mieć odczyn pH 5 – 5,5.

Zastosowanie i wymagania

Stanowisko na którym rośnie Hortensja ogrodowa najlepiej, aby było pół cieniste do słonecznego. Ponieważ niebieska odmiana woli miejsca zacienione, a odmiana o czerwonych kwiatach lepiej rośnie na słonecznych stanowiskach. Gleba najlepiej, aby była żyzna, kwaśna oraz próchnicza. Nasze hortensje powinno się również obficie podlewać. Podczas wzrostu należy ją nawozić odwapnionym nawozem co dwa tygodnie. W przypadku odmiany o czerwonych kwiatach nawozimy ją tylko do jesieni. Na czas zimowy hortensję ogrodowa należy przenieść do ciemnego i chłodnego pomieszczenia. Hortensje kwitną od czerwca do września. Jeśli chodzi o rozmnażanie to rozmnażamy ją przez sadzonkowanie. Ważne jest także, aby wiedzieć, że Hortensja ogrodowa powinna być jak najmniej przycinana. Ponieważ możemy w ten sposób uszkodzić pędy i roślina nie będzie kwitnąć.

autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk

hortensja ogrodowa
(zdjęcie: tanakawho)

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ