Floks

Floks obejmuje liczbę około 50 gatunków, które rosną wyłącznie w Stanach Zjednoczonych. Idealnie tworzy on ciekawe zestawienia z innymi roślinami, a co najważniejsze nadaje się on również na kwiat cięty. Fenomenem floksa jest fakt, że jest on całkowicie wytrzymały na mróz. Idealnie nadaje się do kwietników, jak i do ogrodów skalnych. Kwiaty floksa wymagają słonecznego lub lekko ocienionego stanowiska. Jeśli chodzi o glebę to gatunki niższe lubią glebę piaszczystą oraz przewiewną. Natomiast wyższe lubią dobrze spulchnioną, żyzną i dobrze nawożoną. Floksy są jednak wrażliwe na płytkie oraz wrażliwe sadzenie.

floks ogród
(zdjęcie: ajari)

Floksy można podzielić na dwie grupy: wyższe oraz niższe. Zatem możemy wyróżnić takie rodzaje jak:

  • Floks skalny – najważniejszy i najbardziej ceniony przedstawiciel floksów. Ma on około 10 – 15 cm. Posiada różowe, białe, liliowoniebieskie lub karminowe kwiaty. Co najważniejsze kwitnie bardzo obficie około kwietnia – maja.
  • Floks wiechowaty – przeważnie ma on od 40 do 120 cm. Posiada niebieskie, czerwone lub białe kwiaty w wielu odmianach. Kwitnie od lipca do sierpnia.
  • Floks rozłogowy – wysokość 10 – 20 cm. Kwiaty purpurowe lub czerwone. Kwitnie w kwietniu i w maju.
  • Floks Drummonda – wysokość 20 – 50 cm. Kwiaty mają mieniącą się barwę. Kwitnie bardzo długo i już 8 – 10 dni po siewie. Jest jednoroczny.

Gatunki jednoroczne na początku lutego wysiewa się w szklarni, pikuje się siewki oraz powoli przyzwyczaja się je do niższej temperatury. Wsadzamy na miejsce stałe w drugiej połowie maja. Natomiast wieloletnie rozmnaża się przez sadzonki i podział.

autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk

floks
(zdjęcie: Kingsbrae Garden)

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ