Figowiec benjamiński

Figowiec benjamiński (łac. ficus Benjamina) to jeden z najpopularniejszych przedstawicieli rodziny Figowców, która liczy ponad tysiąc gatunków drzew tropikalnych oraz niezliczoną ilość krzewów oraz pnączy, zajmuję swoją czołową pozycję na świecie wśród roślin pokojowych już od wielu lat. Krajem pochodzenia tego tropikalnego drzewka są rejony podzwrotnikowej Azji, Indonezji, Australii oraz śródziemnomorski rejon Europy oraz Afryki.

Benjamin jest rośliną o małych i pięknych liściach. Ten konkretny gatunek Figowca pochodzi z Indii, gdzie wyrasta na duże drzewko (mogące osiągnąć wysokość nawet ponad 5 metrów) o rozłożystej koronie. Dlatego decydując się na ten gatunek należy mieć na względzie iż po jakimś czasie będzie zajmował dużo miejsca w naszym pokoju i konieczne będzie zapewnienie roślinie potrzebnej przestrzeni do wzrostu.

Ficus benjamina
(zdjęcie: PhotoGraham)

Miejsce uprawy benjamina

Benjamina przez cały rok należy trzymać w pomieszczeniu. Jako rośliny bardzo zdobne powinny stać z dala od innych kwiatów. Przez całe lata lubią pozostawać na tym samym miejscu, częste przenoszenie może doprowadzić do zahamowanie wzrostu oraz do wysuszania i obumierania liści. Roślina ta najlepiej czuje się w miejscu dobrze przewietrzanym, dobrze oświetlonym jednakże nie bezpośrednio na słońcu

Pielęgnacja benjamina

Podczas pielęgnacji nie można doprowadzić do przelania, gdyż fikus nie lubi nadmiaru wody na który reaguje żółknięciem i zrzucaniem liści. W ciepłych miesiącach (wiosna-lato) należy podlewać nie częściej niż 2 razy w tygodniu, natomiast w okresie spoczynku podlewać co ok. 10 dni. W tym okresie korzenie potrzebują dużo tlenu i dlatego ziemia powinna nieco przeschnąć. Z powodu zbyt intensywnego podlewania można doprowadzić do gnicia korzeni co powoduje obumarcie rośliny. Zraszać roślinę można nawet codziennie, wykorzystując do tego letnią wodą

Przesadzanie kwiatka

Fikusy należy przesadzać na początku wiosny. Rośliny te lepiej rosną w ciasnej doniczce, dlatego też nowa powinna być tylko trochę większa od poprzedniej. Fiskusa przesadzamy tylko wówczas, gdy korzenie całkowicie przerosły ziemię w starej doniczce. Starsze okazy przesadzamy raz na kilka lat, jednak co roku na wiosną należy wymienić górną warstwę ziemi.

Rozmnażanie benjamina

Benjaminy łatwo rozmnaża się z sadzonek które przygotowujemy w miesiącach kwiecień-czerwiec. Od rośliny odcinamy sadzonki z 3-4 liśćmi i wstawiamy do ciepłej wody. Gdy sok mleczny przestanie wypływać, należy wyjąć sadzonki, zanurzyć w ukorzeniaczu a następnie posadzić w mieszaninie torfu z piaskiem. Kiedy pojawią się korzenie (po ok. 3 tygodniach), młode rośliny sadzimy do małych doniczek.

autorem artykułu jest Łukasz Sas

Figowiec benjaminski(zdjęcie: PhotoGraham)

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ