Domek ogrodowy na działkę

Domek ogrodowy jest bardzo ważnym elementem, wręcz niezbędnym na każdej działce. Jak również takie domy ogrodowe są w obecnych czasach coraz bardziej popularne. Można zauważyć, że coraz więcej osób woli mieć na swojej działce właśnie taki mały domek od tradycyjnej altany.

autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk

Sprawy formalne przy stawianiu domku ogrodowego

Urządzanie działki zawsze rozpoczynamy od wybrania odpowiedniego miejsca w którym będzie stał nasz domek ogrodowy. Ważne, aby usytuować taki domek w takim miejscy, aby nie zacieniał działek sąsiadów. Ogólnie w obowiązujących przepisach odległość domku od działki sąsiadów powinna wynosić, co najmniej trzy metry. Jak również domek ogrodowy może mieć powierzchnię zabudowy przy obrysie ścian zewnętrznych nie większą niż 25 m2 w ogródkach znajdujących się w miastach, a 35 m2 w ogródkach poza granicami miasta. Natomiast taras zadaszony może mieć powierzchnię do 12 m2. Domek ogrodowy może być zarówno podpiwniczony, jak i może posiadać poddasze użytkowe. Ważne jest również, aby wiedzieć, że każdy domek ogrodowy nie powinien być wyższy niż 5 metrów, gdy ma dach dwuspadowy oraz 4 metrów przy innym rodzaju dachu. W ogrodach podmiejskich taki domek może być również wyposażony w kominek. Oczywiście projekt każdego domku musi zostać najpierw zatwierdzony przez prezydium okręgowego zarządu. Przepisy obejmują również sprawę zbiorników na nieczystości ciekłe, czyli tak zwane szamba. Ponieważ ścisłą lokalizację oraz budowę szamba określa instrukcja Krajowej Rady. Rzetelne dostosowanie się do tego przepisu jest bardzo istotne, aby w przyszłości wody gruntowe oraz gleba nie zostały skażone. Projektując taki domek należy pamiętać o tym, że ma on przede wszystkim zapewnić wszelkie wygody zarówno podczas pracy na działce, jak i podczas wypoczynku.

Zagospodarowanie domku

Domek ogrodowy jest zarówno miejscem przechowywania narzędzi, wypoczynku i przygotowywania posiłków. Dlatego należy go odpowiednio zagospodarować. Podczas zagospodarowywania pomieszczeń należy najpierw zwrócić uwagę na to, że w tym domku będziemy składać narzędzia, dlatego ważne jest wydzielenie specjalnego pomieszczenia gospodarczego. Powinna znajdować się w nim przede wszystkim odpowiednia do tego szafa lub skrzynia, jaki i przewiewne półki. Ponieważ będzie się tam również magazynować płody, jak również powinny się tam znajdować zamknięte pojemniki do nawozów mineralnych. Natomiast drugim bardzo ważnym zespołem funkcji ogrodowego domku jest pomieszczenie w którym będziemy wygodnie przygotowywać oraz spożywać posiłki. Dlatego ważne, jest określenie odpowiedniej lokalizacji dla lodówki czy też akcesoriów gastronomicznych. Trzecią równie ważną rzeczą na którą należy zwrócić uwagę podczas projektowania naszego domku ogrodowego jest także kącik rekreacyjno wypoczynkowy. Dlatego warto pomyśleć o tarasie, aby podczas ciepłych dni nie siedzieć w dusznym domku. Na tarasie powinny pomieścić się odpowiednie siedziska, leżaki, jak również stolik ogrodowy. Oczywiście zarówno sam domek, jak i przestrzeń rekreacyjna powinna mieć także strefy zacienione i należy o tym pamiętać. Natomiast w przypadku, gdy chcielibyśmy nocować w naszym domku ogrodowym wiadomo, że będzie musiał on pomieścić także łóżka z odpowiednimi pojemnikami na pościel. Jak również inne potrzebne rzeczy i urządzenia. Podczas budowy ważne jest także, aby szczególnie zabezpieczyć dach naszego domku odpowiednią izolacją, ponieważ inaczej latem będzie się on bardzo mocno nagrzewał tak, że nie będzie się w stanie wytrzymać w środku. Natomiast, aby chronić go od wiatru wystarczy w najbliższym sąsiedztwie zasadzić dwa lub nawet tylko jedno drzewo oraz odpowiednie zakrzewienie. Ponieważ czasami wiatr wieje również pod koronami drzew.

Cena domku na działkę

Cena zależy od nas, jeśli sami potrafimy budować to zapłacimy tylko za materiały. Ale domek można kupić już gotowy od 1000 zł na Costawaw.

 

Domek ogrodkowy(zdjęcie: flickr)

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ