Choinka świąteczna

Choinka jest to ustrojone drzewko, które podczas świąt pojawia się w każdym domu. Może to być jodła, świerk lub po prostu sztuczne drzewko.

Ubieranie choinki jest między innymi nawiązaniem do biblijnego rajskiego drzewka (Drzewo Dobra i Zła). Jak również drzewo iglaste wśród wielu kultur oznacza symbol życia i odrodzenia i radości. Tradycja ubierania drzewka bożonarodzeniowego trwa już od XVI wieku i narodziła się w Alzacji. Choinka i tak jest jednak najmłodszą ozdobą domów podczas Bożego Narodzenia.
choinka świateczna
(zdjęcie: Tom Hudhkinson)

Choinkę kiedyś ozdabiano wyłącznie orzechami, piernikami, jabłkami oraz ozdobami wykonanymi z papieru, słomy i wydmuszek. Jak również zamiast lampek w wieczór wigilijny zapalano świeczki lub tak zwane „zimne ognie”. Natomiast w obecnych czasach wszyscy stroją swoje choinki elektrycznymi lampkami, błyszczącymi łańcuchami oraz kolorowymi bombkami i włosami anielskimi. Oczywiście pod każdą choinką w dzień Wigilijny znajdują się prezenty, które przynosi w zależności od regionu Gwiazdor lub Święty Mikołaj.

autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ