Budleja

Budleje to przepiękne krzewy pochodzące z umiarkowanych i tropikalnych rejonów wschodniej Azji, Ameryki Południowej i Afryki. Czasem tworzą nieduże drzewa, czasem rośliny zielne. Do rodzaju Budleja należy około 100 gatunków. W Polsce wciąż jeszcze spotykamy je dość rzadko, uprawiane są, bowiem 2 gatunki i kilka ich odmian. Najczęściej spotykamy budleję Davida oraz budleję skrętolistną.

Budleja Davida to krzew o szybkim wzroście, obfitych i pachnących kwiatach barwy fioleto-purpurowej, różowej, lila i białej. Kwiatostany przypominają wiechy bzu, lecz są węższe. Zaletą tego pięknego krzewu jest późna pora kwitnienia; kwitnie od lipca do października, tj. w okresie, kiedy większość krzewów już przekwitnie.

Krzewy te rosną dobrze na różnych glebach, nie wyłączając zniszczonych, uwielbiają jednak żyzną, gliniasto-piaszczystą glebę o odczynie zbliżonym do obojętnego. Są światłolubne, wymagają stanowisk ciepłych. Nie są odporne na mróz, łatwo przemarzają. W czasie ostrzejszych mrozów przemarzają zwykle części nadziemne. Wystarczy jednak okrycie dolnych części pędów na zimę liśćmi, a wiosną odrosną nowe pędy i w tym samym roku zakwitną.

budleja
(zdjęcie: Glenn Franco Simmons)

Autorką artykułu jest Anna Wołoszyn

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ