Borówka amerykańska

Borówka amerykańska inaczej borówka wysoka. Jest to bardzo popularna wieloletnia roślina uprawna. Jeśli chodzi o uprawę to nie stanowi ona żadnych większych problemów. W związku z tym jest to idealna roślina dla amatorskich ogrodników. Ciekawostką jest to, że może ona rosnąć nawet ponad 35 lat.

Borówka amerykańska to krzew, który może mieć nawet do 4 metrów wysokości. Jej kwiaty są dzwonowate. Mogą mieć kolor czerwony, biały lub bladoróżowy. Czasem można spotkać także taką o zabarwieniu lekko zielonym. Liście mogą być szerokie na około 3,5 centymetra, a długie na 8 centymetrów. Jeśli chodzi o kształt to może on być od owalnego po lancetowaty. W zależności od odmiany liście mogą opadać na okres zimowy. Natomiast owocami Borówki amerykańskiej są niebieskie lub purpurowe jagody o słodko – kwaśnym smaku.

W przypadku Borówki amerykańskiej bardzo cenne są jej owoce, ponieważ posiadają one bardzo dużo właściwości odżywczych. Owoce te posiadają specjalne enzymy, które obniżają poziom cholesterolu, są bogate w fosfor, potas oraz wapń. Również są one stosowane przy profilaktyce przeciwnowotworowej, jak również w przypadku problemów ze wzrokiem.

Najlepszą glebą dla Borówki amerykańskiej jest gleba lekka, wilgotna oraz kwaśna o wysokiej zawartości próchnicy i stałej wilgotności. Dlatego w okresie niskich opadów należy ją regularnie podlewać. Natomiast, gdy gleba na której chcemy posadzić naszą borówkę nie jest odpowiednio kwaśna, należy nawozić ją kwaśnymi nawozami. Należy to robić w okresie od kwietnia do czerwca co 10 dni. Dobremu wzrostowi sprzyjają także słoneczne stanowiska. Natomiast jeśli chodzi o przycinanie to powinno się przycinać tylko chore lub suche gałązki, lecz po 4 latach powinno się zrobić tak zwane cięcie korekcyjne.

Borówkę sadzi się wczesną wiosną. Powinno się pamiętać, aby między sadzonkami zachować odstęp 1,5 metra, a między rzędami 3 metry. Jak również dołek powinien mieć głębokość 40 centymetrów i średnice 90 centymetrów. Ważne jest również to, aby na dnie dołka umieścić kwaśny torf zmieszany z glebą lub piaskiem. Po wsadzeniu borówki należy ją także podlać.

Borówka amerykańska posiada na świecie aż 450 odmian. Najpopularniejsze odmiany to Aurora, Bluecrop, Toro, Chandler, Collins, Reka, Draper, Rubel, Liberty, Brigitta Blue, Duke, Jersey, Puru, Chanticleer, Earliblue.

borówka amerykańska
(zdjęcie: Aleksandra Majewska)

Autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ