Berberys

Roślina ta liczy sobie około 175 gatunków. Rośnie na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Australii. Są to krzewy zimnozielone, jak również gatunki o liściach opadających, niższe
i wyższe, bardzo dekoracyjne. Niektóre gatunki mają ozdobne kwiaty, inne owoce, lub bogato ubarwione liście.

Berberis buxifolia
Do ozdoby ogródków skalnych najcenniejszą odmianą jest ta pochodząca z Chile, o nazwie „Nana”. Rośnie dość wolno, a jej średnia wysokość wynosi 30 – 50 cm. Kwiaty rozwijające się w maju i w czerwcu mają barwę pomarańczowożółtą, a owoce (jagody) w okresie jesiennym przybierają kolor czarnoczerwony. Gatunek ten jest dość elastycznym i mało wybrednym krzewem: dobrze rośnie na glebach piaszczystych i suchych, dobrze czuje się i w półcieniu, i na słońcu.

Berberis candidula
Odmiana ta pochodzi z zachodnich Chin. Jest gęstym, zimnozielonym krzewem, rośnie do około 50 cm. Jego liście są błyszczące, eliptyczne, z wierzchu srebrzystobiałe, a kwiaty rozwijające się w maju, złotożółte. Doskonale nadaje się do skalnych ogrodów naturalistycznych, w słońcu i w półcieniu.

Berberis thunbergii
Najładniejszą odmianą jest „Atropurpurea Nana”, krzew o wyrazistych czerwonych liściach i żółtych kwiatach. Jest to gatunek karłowy, dorasta do wysokości 40 cm. Kwitnie od maja do czerwca. Szczególnie dekoracyjny jest w okresie jesieni, kiedy to dojrzewają jego piękne czerwone jagody. Nadaje się nawet do małych ogródków skalnych.

Galeria zdjęć Berberys >

Berberys zdjęcie

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ