Babka szerokolistna

Babka szerokolistna jest to wieloletnia roślina ogrodowa. Przeważnie jednak jest ona uważana za nieco uciążliwy chwast. Zaliczana jest do rodziny babkowatych.

Babka szerokolistna może osiągnąć wysokość nawet do 0,5 metra. Ma zielone szerokie i błyszczące liście na których widoczne jest ich unerwienie. Liście te mogą mieć kształt sercowaty lub owalny. Są one zebrane w tak zwaną różyczkę z której wyrasta łodyga z kwiatostanem. Natomiast jeśli chodzi o kwiaty to są one drobne i zebrane są w kłos. Mogą mieć barwę brunatną, beżową lub kremową. Kwitną w okresie od maja do września.

Babka szerokolistna ma dość dużo zastosowań. Liście tej rośliny mają zastosowanie w kosmetologii jako składnik maseczek. W medycynie babkę od lat stosowało się przy zaburzeniach trawienia lub przy stanach zapalnych dróg moczowych. Jak również nasiona babki są idealnym pokarmem dla ptaków.

Roślina ta najbardziej lubi lekkie, piaszczysto – gliniaste i żyzne gleby. Najlepiej, aby była ona także średnio wilgotna. Stanowisko dobrze, aby było słoneczne lub też pół cieniste. Jest to roślina mrozoodporna.

Można ją rozmnażać przez wysiew do gruntu wczesną wiosną, jak również przez podział dorosłych już roślin. Do ogrodu najlepiej nadają się odmiany ozdobne takie jak: Variegata, Rubrifolia, Rosularis.

babka szerokolistna
(zdjęcie: Mel Green)

Autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ