Tynki dekoracyjne wewnętrzne

Tynki dekoracyjne wewnętrzne mają powodzenie zarówno wśród osób, które lubią nowości, jak i u ludzi, którzy wola tradycyjne wnętrza. Dzieje się tak, ponieważ są one idealnym tłem do każdego stylu mebli i wystroju. Jak również dzięki nim możemy uzyskać niepowtarzalne i różnorodne efekty.

autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk

Informacje praktyczne

Po pierwsze ważne jest, aby wiedzieć, że nakładanie tego typu tynków nie jest tak proste, jak malowanie, czy też tapetowanie. Dlatego najlepiej jest zatrudnić do tego doświadczonych tynkarzy. Tym bardziej, gdy nasz wzór będzie miał być bardzo oryginalny. Po drugie decydując się na tego typu dekorację należy pamiętać, że ściana, która jest pokryta tą teksturą stanowi bardzo wyrazisty element dekoracyjny. Dlatego najlepiej, aby tynkiem dekoracyjnym pokryć zaledwie jedną ścianę w pomieszczeniu. Ponieważ, gdy zostaną nim pokryte wszystkie to może nam dać to niepożądany, przytłaczający nas efekt. Jak również taki tynk najlepiej prezentuje się na dużej przestrzeni, ponieważ tylko wtedy jego unikalna faktura może być widoczna.

Rodzaje tynków

Na naszym rynku możemy wyróżnić tynki dekoracyjne w dwóch postaciach: w formie suchej zaprawy w worku, którą należy rozrobić z wodą oraz gotowe do nakładania masy tynkarskie. Oczywiście można zabarwić je na wybrany przez nas kolor za pomocą specjalnych pigmentów polecanych przez producentów. Jak również możemy go także pomalować po nałożeniu na ścianę, gdy już wyschnie specjalną emulsyjną farbą akrylową lub inną w zależności od rodzaju tynku. Dekoracyjne tynki do wnętrz dzieli się także na tynki, które zawierają kruszywo czyli: mineralne, akrylowe oraz silikatowe, których również możemy użyć do pokrycia elewacji zewnętrznych. Dzięki nim możemy uzyskać na ścianie efekt kornika, baranka czy też mozaiki. Natomiast drugim rodzajem są tynki niezawierające kruszywa. Dzięki którym będziemy mieć nieograniczone możliwości w modelowaniu naszej ściany. W tym przypadku wzory wykonujemy za pomocą na przykład wałka malarskiego, szpachli, szczotki, dłoni, jak również za pomocą innych przedmiotów, które mogą dać nam ciekawy wzór.

Plusy i minusy tynków wewnętrznych

Warto w tym przypadku także wspomnieć o plusach, które posiadają tynki dekoracyjne wewnętrzne. Na pewno jest to bardzo praktyczny materiał, ponieważ jest on odporny na uszkodzenia oraz na działanie wody. Dzięki czemu z powodzeniem mogą być zastosowane wszędzie tam, gdzie panuje wilgoć i nie można stosować wyrobów gipsowych. Dlatego możemy je zastosować nawet w łazience. Są one także odporne na zabrudzenia, ponieważ możemy je myć oraz szorować. Tynki takie są również przepuszczalne, dzięki czemu ściana może pod nimi oddychać. Co więcej ich faktura doskonale zamaskuje nierówności oraz uszkodzenia powierzchni. Niestety istnieją także minusy tynków dekoracyjnych do wnętrz, a mianowicie mają one dość wyrugowaną cenę. Jak również, aby je dobrze położyć, najlepiej wynająć odpowiedniego tynkarza, co daje nam dodatkowe koszty

tynki

(zdjęcie: ell brown)

CZYTAJ WIĘCEJ

Exit mobile version