Sufit podwieszany

Coraz modniejsze stają się sufity podwieszane. Jeśli tylko nasze mieszkanie nie jest zbyt niskie nic nie stoi na przeszkodzie zainstalowania takiego sufitu u siebie w mieszkaniu. Podwieszany sufit jest bardzo atrakcyjny wizualnie szczególnie gdy chcemy zamontować w nim oświetlenie.

Podwieszany sufit zastępuje tradycyjne tynki i nie muszą być w swojej formie płaskie. Z podwieszanego sufitu można zrobić prawie dowolny kształt. Wszystko zależy od naszej wyobraźni, środków finansowych oraz przestrzeni jaką dysponujemy pod sufitem.

W podwieszanym suficie najczęściej umieszczone jest oświetlenie. W zależności od gustów może być ono skierowane na pomieszczenie, albo oświetlać pokój odbijając się od sufitu.

Sufit podwieszanyZanim zdecydujesz się na sufit podwieszany zastanów się czy sufit nie zmniejszy Twojego pokoju, czy go nie przytłoczy. Mieszkania mają najczęściej 250 – 260 cm wysokości, wtedy nie możemy pozwolić sobie na wariację przy projektowaniu sufitu podwieszanego. Mamy bowiem do dyspozycji niewiele przestrzeni. Najmniejsza odległość między sufitem właściwym a podwieszanym to około 5 centymetrów. W kamienicach i domach wysokość jest o wiele większa i podwieszany sufit bardzo dobrze wygląda. Może wtedy być o wiele wyższy. Zawsze pamiętaj, że konstrukcja podwieszanego sufitu zabierze miejsce w Twoim pokoju.

Jeśli chcesz ułatwić sobie pracę przy montowaniu podwieszanego sufitu skorzystaj z gotowych kształtów. Producenci oferują zarówno łamane jak i gięte kształty. Największe z nich mają nawet 3 metry. Do sufitu przyłącza się je masą szpachlową.

Co można ukryć w podwieszanym suficie:
– oświetlenie pokoju
– klimatyzację i rury wentylacyjne
– popękany sufit
– kable

Możesz zdecydować się na jeden z 5 rodzajów sufitu:
– z płyty gipsowo-kartonowej
– z płyty gipsowo-włóknowych
– kasetonowe / modułowe
– panelowe (a’la boazeria)
– napinane / z folii (z błoną PVC)

Sufity z płyt gipsowo-kartonowych i gipsowo-włóknowych mocuje się na drewnioanym, alominiowym lub stalowym rusztowaniu. Są one najbardziej popularne. Zapewne ze względu na cenę, są bowiem najtańszym wyjściem.

Sufity kasetonowe nazywane też modułowymi różnią się od poprzednich materiałem z jakiego są wykonane. Najczęściej jest to wełna materialna, płyty metalowe lub rzadziej drewniane. Są szybkie w instalacji gdyż nie wymagają wykończenia, gotowe są od razu do użytku.

Panele sufitowe z folii wykonuje się przez rozpięcie błony PVC na ścianach i stropie. Powłoka takiego sufitu jest wodoszczelna. Użytcie takiego materiału pozwala na uzyskanie dowolnego kształtu.

Cennik montażu płyt przy suficie podwieszanym różny jest w zależności od tego gdzie mieszkamy. Kasetonowy jest zazwyczaj o 30% tańszy od sufitu z płyty kartonowo-gipsowej. Cena to 20 zł. Sufit z płyty to ok. 28 złotych (dane na sieprień 2008).

Galeria zdjęć sufitów podwieszanych. Zobaczy przykładowe aranżacje.

CZYTAJ WIĘCEJ

Exit mobile version