Remont starego domu na wsi

W większości przypadków, kiedy wpadniemy na pomysł o remoncie starego domu, to większość ludzi odpowie, że to strata czasu, lepiej wyburzyć i postawić nowy, że jest to nieopłacalne przedsięwzięcie, które pochłonie dużo czasu oraz pieniędzy. Ale czy na pewno? 

Z pewnością remont starego domu wiąże się z zadbaniem o wszystkie szczegóły oraz zdobycie wszelkich informacji, które przyśpieszą proces remontu, oraz sprawią, że cały proces będzie wykonalny. Rodzi się pytanie, na co zwrócić uwagę?

W pierwszej kolejności musimy wiedzieć, ile dom ma lat? Czy kiedykolwiek był odnawiany? Czy dom będzie jedynie remontowany, czy również uwzględniona jest przebudowa? Czy dom posiada przyłącz do gazu, wody, kanalizacji? Dodatkowo ważnym aspektem jest zdobycie informacji odnośnie instalacji, ocena stanu technicznego całego domu- od ścian poprzez sufity, po okrycie dachowe. 

W trakcie remontu starego domu należy wyjść od pytanie co chcemy uzyskać? Czy chcemy zrobić kompletną demolkę, czy może zostawić wszystko po staremu, ale zrobić jedynie renowację pomieszczeń? Czy chcemy zostawić pewne elementy starego wykonania np. stara cegła, czy jednak nadajemy nowy kształt? We wszystkich przypadkach należy uwzględnić jakość całego budynku, należy zwrócić uwagę głównie, na stan stropu, pokrycia dachowego, na instalację elektryczną, przyłącz wody, gazu, prądu, na ogrzewanie elektryczne, oraz jakość ścian i murów.  Pozwoli to oszacować wstępny kosztorys. 

Aby uwzględnić wstępny kosztorys, powinniśmy wiedzieć, jaki chcemy uzyskać efekt, jaki jest nasz główny cel w całym remoncie, dzięki temu będziemy mogli doprecyzować pewne czynności, które są konieczne np. dobudowa pomieszczenia, kucie ścian, wymiana stropu oraz dachu itd. 

Zakup domu na wsi

Podczas kupna działki ze starym domem, zawsze należy szukać takiej, gdzie cena będzie o dużo niższa niż za działki, które są w okolicy. Niestety remont starego domu wiąże się z dużymi kosztami i zgubne jest myślenie, że możemy zaoszczędzić na czasie, czy pieniądzach zwłaszcza gdy bierzemy pod uwagę duże kucia i przebudowę budynku. 

Należy pamiętać, że stary dom to szereg niespodzianek, które wychodzą w trakcie remontu i mają wpływ na zwiększenie kosztów. Teoria, że można zaoszczędzić na pieniądzach i czasie jest zgubna. 

Jak zaoszczędzić na remoncie starego domu na wsi

Większość osób wychodzi z założenia, że remont starego domu może zaoszczędzić ich czas oraz pieniądze, ale czy na pewno?

Tak naprawdę wszystko zależy, co chcemy uzyskać, dlatego też ważne jest, aby jeszcze przed kupnem, czy remontem domu mieć dokładnie sprecyzowany cel, oraz wizję końcowego efektu. Dzięki temu wybór działki i samego domu będzie prostszy, jak również zaplanowanie wstępnego kosztorysu. 

Koszty zależą tak naprawdę od kilku czynników:

  • jakości ścian,
  • jakości murów, uwzględnienie czy są jakieś pęknięcia, czy nie,
  • jakości stopu oraz dachu,
  • konieczności burzenia ścian, powiększania okien i innego kucia,
  • czy dom posiada przyłącz do wody, gazu, prądu, kanalizacji,
  • jakość okien,
  • stan instalacji grzewczej,
  • materiałów użytych do remontu,
  • oraz od nas samych, naszego pomysłu, oraz oczekiwań, jakie chcemy uzyskać.

Tak naprawdę koszty są mniejsze kiedy wybierzemy budynek, którego stan wyżej wymienionych rzeczy jest w dobrej kondycji i bez problemu posłuży przez kolejne kilkanaście lat. To przyczyni się do znacznego obniżenia kosztów. Warto pamiętać, że podczas remontu starego domu nie powinno się odciągać ważnych usterek na potem. Jeśli już remontujemy, to zadbajmy o każdy szczegół, tak aby cały budynek dobrze funkcjonował przez kolejne kilkanaście lat. Jeśli mamy jakieś wątpliwości np. do jakości pieca, to konieczna będzie wymiana instalacji grzewczej natychmiast. Przyczyni się to do zmniejszenia kosztów oraz niepotrzebnych nerwów w przyszłości.

Tak naprawdę koszt całego domu jest zależny od naszej wizji, im mniej kucia, dobudowań, zmian pomieszczeń tym koszty mniejsze. Koszt może być nieduży w przypadku gdy zdecydujemy się na remont domu bez wszelakich dobudowań, zmiany pomieszczeń, wymiany stropu, czy dachu, przy założeniu, że jakość całego budynku jest w bardzo dobrym stanie. Inaczej koszt remontu może być bardzo zbliżony do budowania domu od nowa. 

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ