Płoty drewniane

Drewno z wielu względów jest dobrym materiałem do budowy ogrodzenia. Po pierwsze jest łatwe do obróbki, dzięki czemu każdy z nas jest w stanie zbudować takie ogrodzenie samodzielnie lub przynajmniej samodzielnie je postawić. Jak również nie rzuca się w oczy oraz bardzo dobrze harmonizuje z każdym otoczeniem.


(zdjęcie: csessums)

Funkcje płota

Bez względu na to jaki płot postawimy, to znaczy czy to będzie płot sztachetowy, skrzyżowany czy może taki który jest pełny i maskuje widok to będzie on pełnił wiele funkcji. Co najważniejsze, to zabezpiecza on nasze granice. Czasami może także stanowić podporę dla pnących roślin. Gdy jest to konieczne można nim nawet zamaskować nieprzyjemny widok na przykład taki, który jest po stronie sąsiada. Płot daje nam poczucie prywatności. Jak również czasami pełni także funkcję elementu dekoracyjnego, który przyciąga wzrok.

Rodzaje płotów

Ogólnie można wyróżnić aż sześć różnych rodzajów płotów wykonanych z drewna:

  • Płot z desek – jest to niski płot wykonany z szerokich oraz długich desek przymocowanych poziomo do mocno osadzonych w ziemi drewnianych słupków. Niestety pomiędzy deskami można łatwo przejść, przez co niezbyt dobrze będzie on pełnił funkcję ochronną.
  • Płot sztachetowy – jest to niewysokie ogrodzenie wykonane z pionowo rozmieszczonych sztachetek. Odpowiada on nie tylko staremu ale także nowemu stylowi w budowie.
  • Płot krzyżowy – jest to płot o niedużej wysokości. Wykonany jest z ze sztachet, które się wzajemnie krzyżują.
  • Płot ekranowy – jest to wysoki pełny płot, który całkowicie przysłania widok. Płoty tego typu mogą mieć bardzo różnorodne wzory.
  • Pergola – jest wykonana z wysokich słupów z ułożonymi poprzecznie belkami. Bardzo ładzie wygląda, gdy puści się przy niej pnące rośliny.
  • Treliaż – jest to ażurowe ogrodzenie wykonane z krzyżujących się listew. Bardzo ładnie prezentuje się zarówno jako niski, jak i wysoki płot.

Jeśli ktoś zdecyduje się na płot wykonany z drewna na przykład ze sztachet to ważna jest kwestia zarówno szerokości, jaki i ich ułożenia. To znaczy warto wiedzieć, że pionowe ułożenie sztachet skróci płot, natomiast poziome optycznie go przedłuży. No a jeśli chodzi o słupki to właśnie one w dużej mierze są odpowiedzialne za sztywności i trwałość płotu. Dlatego im będą one szersze tym oczywiście nasz płot będzie bardziej wytrzymały. Nie powinny one jednak być zbyt masywne. Trwałość ich można także  zwiększyć umieszczając je na betonowych cokolikach. Warto także pamiętać o konserwacji, to znaczy należy co 2 – 3 lata zaimpregnować drewno specjalną farbą ochronną. Ponieważ dzięki temu ogrodzenie będzie mogło nam służyć na długie lata. Niestety zasadniczą wada drewna jest jego mała odporność na działanie czynników klimatycznych, dlatego tak ważna jest odpowiednia impregnacja. Również, gdy miejsce w którym chcemy postawić płot jest narażone na silne wiatry to należy wiedzieć, że płoty pełne, tak zwane maskujące są dużo bardziej narażone na działanie siły wiatrów niż na przykład płoty ażurowe. Dlatego ważne jest, aby uwzględnić ten czynnik podczas planowania. Oczywiście nie trzeba także kupować gotowych ogrodzeń, ponieważ równie dobrze można je wykonać samodzielnie. Wystarczy tylko odrobina inwencji twórczej oraz chęć do pracy, aby stworzyć oryginalne ogrodzenie dopasowane do indywidualnego stylu naszego ogrodu czy też domu.

autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk

CZYTAJ WIĘCEJ

Exit mobile version