Podłogi z kamienia

Od zawsze wiadomo, że każda podłoga jest niezwykle ważnym elementem każdego mieszkania. Przeważnie w każdym domu możemy spotkać podłogi wykonane z drewna, płytek ceramicznych czy też wyłożonych wykładziną. Urządzając mieszkanie warto jednak zastanowić się także nad takim rozwiązaniem, jakim jest podłoga kamienna.

Rodzaje podłóg z kamenia

Możemy wyróżnić trzy rodzaje podłóg, które są najczęściej stosowane w pomieszczeniach mieszkalnych:

Podłoga z marmuru

jest to bardzo trwały kamień charakteryzuje się on tym, że na jego powierzchni możemy zauważyć liczne spękania oraz wyjątkowo wijące się małe linie. Również jest on odporny na zabrudzenia, choć lepiej nie używać żadnych chemikaliów czy też kwaśnych odczynów ponieważ to może go bardzo zniszczyć. Można go spotkać w wielu odcieniach kolorystycznych na przykład możemy spotkać marmur w kolorze żółtym, szarym, różowym, białym, brązowym, zielonym, czarnym czy też czerwonym. Nie powinno się go jednak umieszczać w pomieszczeniach w których jest duży kontakt z wilgocią. Jest on dostępny w wersji matowej lub polerowanej. Warto wiedzieć, że marmur w wersji polerowanej w skuteczny sposób potrafi powiększyć małe pomieszczenia.

Podłoga z granitu

jest to chyba najpraktyczniejszy kamień, który idealnie nadaje się na posadzki. Ponieważ nie dość, że wymaga on bardzo mało pielęgnacji to także jest on odporny na środowisko kwaśne, zaplamienia, jak również zmiany temperatury. Także, co najważniejsze nie trzeba go impregnować, co pozwala nam zaoszczędzić trochę pieniędzy. Występuje on praktycznie we wszystkich kolorach z palety barw. Jest on dostępny w wersji matowej i polerowanej.

Podłoga z trawertynu

Jest specjalną odmianą wapienia charakteryzującą się dużą twardością. Jego struktura jest porowata. Bardzo ważna w tym przypadku jest jego odpowiednia impregnacja. Dostępny jest on w jasnych odcieniach takich jak beż, krem czy też biel. Tak jak marmur nie jest on odporny na kwaśne odczyny, chemikalia, czy też zaplamienia.

Czyszczenie posadzek z kamienia

Posadzek kamiennych nie należy odkurzać, ponieważ w ten sposób mogą one bardzo łatwo zostać porysowane. Więc w tym przypadku najlepiej jest ją jedynie zamiatać. Natomiast jeżeli chodzi o mycie to taką posadzkę należy myć środkami, których odczyn nie przekracza 7pH.

Konserwacja podłogi kamiennej

W przypadku podłóg kamiennych impregnacja jest bardzo ważna. Należy taką podłogę konserwować co najmniej raz na dwa lata. Oczywiście najlepiej zrobi to osoba zajmująca się tym zawodowo. Ponieważ taką podłogę bardzo łatwo można zniszczyć. Natomiast w pomieszczeniach w których natężenie ruchu jest bardzo duże wskazane jest konserwowanie podłogi raz do roku. Jak również każda posadzka powinna być odpowiednio zaimpregnowana zaraz po ułożeniu.

Ochrona podłogi przed zniszczeniem

Powierzchni kamienne należy także odpowiednio chronić. Najważniejsze jest to, aby wszystkie meble stojące na takiej kamiennej posadce były zabezpieczone odpowiednim filcem. Ponieważ w przypadku, gdy się ich nie zabezpieczy mogą one porysować posadzkę. Należy także uważać, aby tego typu podłogi nie poplamić kwaśnymi odczynami, czyli na przykład sokiem z cytrusów, środkami chemicznymi, czy też kawą, winem. Jednak w wypadku, gdy jednak coś się rozleje należy to jak najszybciej przetrzeć suchą szmatką.

Montaż paneli podłogowtch

(zdjęcie: Robert Spencer)

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ