Podłogi drewniane: posadzki klepkowe i panele

Podłogi drewniane są zarówno stylowe, eleganckie, jak i trwałe. Jak również dają nam wrażenie przytulności i estetyki oraz nie stanowią problemu, jeśli chodzi o utrzymanie ich w czystości.

Rodzaje podłóg:
Ogólnie można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje podłóg drewnianych: są to panele oraz posadzki klepkowe.

Posadzki klepkowe

W przypadku tego typu posadzki wszystko mocuje się specjalnym klejem do podłóg. Możemy wyróżnić trzy rodzaje takich posadzek:

  • Parkiet – przeważnie układany jest z drewna drzew liściastych. Klepki maja około 2 centymetrów grubości i zazwyczaj układa się je w jodełkę, cegiełkę lub po prostu w kwadraty. Przyklejane są do podłogi za pomocą kleju, jak również każda klepka posiada po jednej stronie wpust, a po drugiej pióro. Przez co zakłada się je również jedna na drugą. Dzięki czemu w przypadku, gdy jakaś klepka by się odkleiła to nie będzie w stanie wypaść. Taki parkiet należy także co jakiś czas cyklinować oraz lakierować jeżeli chcemy żeby błyszczał. Jednego można być pewnym taki parkiet będzie nam służył na pewno na długie lata.
  • Parkiet warstwowy – tego typu parkiet składa się dwóch warstw. Na spodzie układa się tak zwane gorsze drewno. Natomiast górna warstwę stanowi drewno szlachetniejsze. Dzięki temu podłoga jest dużo trwalsza. Również w tym przypadku klepki posiadają wpusty oraz pióra. Zaletą takiego parkietu jest to, że jest on już fabrycznie lakierowany oraz cyklinowany.
  • Mozaika – jeśli chodzi o układanie to układa się ją dużo prościej niż parkiet. Mozaika składa się z małych, cieńszych deszczułek przez co jest gorszym izolatorem akustycznym i cieplnym. Przeważnie deszczułki ułożone są w kształt prostokąta, kwadratu lub rombu. Oczywiście można także stworzyć własny wzór.


(zdjęcie: ASurroca / Flickr)

Panele podłogowe

Mają kształt deski i są dużo większe od deszczułek tworzących parkiet. Również są bardziej odporne na wilgoć oraz na zmiany temperatury. Jak również w przypadku paneli drewno jest już tak zakonserwowane, że nie trzeba go już lakierować ani cyklinować, a co najważniejsze nie trzeba ich przyklejać do podłoża. Dzięki czemu w ciągu godziny jesteśmy w stanie je zdemontować i przenieść do innego pokoju. Panele różnią się między sobą przede wszystkim wytrzymałością na nacisk, ścieranie czy też zarysowania. Cena za metr kwadratowy waha się od 30 -100 zł. Możemy wyróżnić dwa rodzaje paneli:

  • Naturalne drewniane – ich szerokość to 13-21 cm, natomiast długość waha się od 40 do 250 cm. Zbudowane są z trzech warstw: warstwy powierzchniowej, środkowej oraz spodniej. Warstwę powierzchniową tworzy zawsze drewno wysokogatunkowe oraz siedem warstw lakieru utwardzonego promieniami UV. Warstwa ta ma około 2 – 4 mm. Druga warstwa środkowa może być wykonana z płyty pilśniowej MDF, wiórowej HDF czy też z świerkowych lub sosnowych listew. Jest to zależne od danego producenta. Warstwa ta przeważnie ma około 8 mm. Natomiast ostatnia warstwa spodnia wykonana jest z drewna gorszej jakości i wynosi 1,5 – 3,5 mm.
  • Panele laminowane – również są one zbudowane z warstwy wierzchniej czyli lica, warstwy środkowej oraz spodniej. Pierwsza warstwa wierzchnia w tym przypadku zbudowana jest z powierzchni zabezpieczającej panele przed zarysowaniami oraz ścieraniem. Jak również z papieru z nadrukowanym wzorem imitującym przeróżne gatunki drewna. Warstwę te tworzy także specjalne sztuczne tworzywo, które nadaje panelom twardość. Warstwa środkowa może być wykonana z płyty pilśniowej lub z płyt HDF. Natomiast warstwa spodnia wykonana jest z warstwy akustycznej i z melaminy. Przeważnie mają one długość 120-130 cm i szerokość 20 cm.

autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk

CZYTAJ WIĘCEJ

Exit mobile version