Poddasze inaczej zwane także strychem jest idealną przestrzenią do zagospodarowania. Dzięki temu możemy uzyskać dodatkowe pokoje, czy też możemy stworzyć tam osobne mieszkanie. Wystarczy tylko podzielić poddasze ściankami działowymi oraz zabudować konstrukcje dachu.

Odpowiednie warunki dla poddasza

Przed podjęciem decyzji o wyremontowaniu poddasza należy wiedzieć, że powinno ono spełniać pewne określone warunki. Po pierwsze poddasze nie powinno być niższe niż 2.2 metra. Jak również ważne jest, aby powierzchnia okien stanowiła 1:8 powierzchni podłogi. Po drugie forma dachu powinna być odpowiednia pod zabudowę, najlepiej nadają się do tego dachy dwuspadowe. Należy również pamiętać o schodach prowadzących na poddasze. Ponieważ w przypadku, gdy takich nie mamy należy wygospodarować dla nich specjalne miejsce. Jednak, gdy brak nam miejsca watro zdecydować się na schody składane.

Etapy remontu poddasza

Gdy już zdecydujemy się na przekształcenie strychu na pomieszczenia mieszkalne dobrze jest wszystkie prace podzielić na odpowiednie etapy, ponieważ ułatwi nam to pracę. Jak również dla każdego etapu będzie nam potrzebna inna grupa fachowców.

  • Pierwszym takim etapem jest oczywiście usunięcie ze strychu wszystkich niepotrzebnych rzeczy. Następnie należy ocenić dokładny stan konstrukcji dachowej i gdy jest to konieczne należy pozbyć się zniszczonej okrywy dachowej. Jak również zgniłych, starych zbutwiałych elementów konstrukcyjnych.
  • Etap drugi to ocieplanie oraz montowanie wszystkich innych potrzebnych instalacji.
  • Etap trzeci to zamontowanie specjalnych płyt gipsowo – kartonowych na ocieplone już powierzchnie, które ładnie wszystko wykończą i które będzie można pomalować, czy też wytapetować. Natomiast ostatnim etapem jest ułożenie podłogi.

Instalacje na poddaszu

Oczywiście wiadomo, że urządzając na strychu mieszkanie trzeba będzie doprowadzić tam wszelkiego typu instalacje. Zarówno elektryczną, grzewczą, wodno – kanalizacyjną, czy też wentylację.

  • Instalacja grzewcza – tego typu instalacja jest bardzo ważna, aby podczas lata w pomieszczeniu nie było upałów i zimno w zimie. W tym przypadku przeważnie wystarczy tylko podłączyć się do instalacji grzewczej, którą już mamy w mieszkaniu. Oczywiście należy także zastosować izolację z płyt pilśniowych, styropianowych, z wełny mineralnej czy też z filcu z wełny szklanej. Wszystko najlepiej wykończyć za pomocą płyt gipsowo -kartonowych.
  • Instalacja elektryczna – oczywiście można ją rozbudować pod warunkiem, że jest odpowiednia moc przełączeniowa. Gdy instalacja jest z aluminium to należy ją wymienić na miedzianą.
  • Instalacja wodno – kanalizacyjna – w przypadku, gdy chcemy doprowadzić wodę do wszystkich punktów na strychu należy się upewnić czy posiadamy właściwe ciśnienie na przyłączu. Jeżeli nie jest właściwe należy poczekać na wydanie nowych warunków technicznych od przedsiębiorstwa wodociągowego.
  • Wentylacja – właściwa wentylacja jest bardzo ważna, tym bardziej na strychu. Może ona być mechaniczna w postaci specjalnych wentylatorów lub naturalna w postaci wywiewu przez kanały wentylacyjne.

Podłoga na poddaszu

Przeważnie na strychu zastaniemy podłogi betonowe lub surowe deski. Więc zakładając podłogę musimy pamiętać o tym, że podłoga na strychu również wymaga izolacji, głównie akustycznej. W tym przypadku potrzebny jest odpowiedni podkład. Dlatego należy położyć tak zwaną warstwę wyrównującą do czego najlepiej nadają się płyty wiórowe

Oświetlenie poddasza

Przerobienie poddasza na mieszkanie wiąże się z kilkoma małymi problemami. Jednym z nich może być sprawa oświetlenia, ponieważ na strychu z reguły są jedynie małe okienka. Warto w tym przypadku wybrać takie okno, które wniesie nam do danego pomieszczenia odpowiednią ilość światła. Należy jednak pamiętać, że przy bardzo dużym oknie latem pomieszczenie będzie się bardzo szybko nagrzewać, natomiast podczas zimy zauważymy duże straty ciepła.

Urządzanie poddasza

Umeblowanie urządzonego już poddasza będzie na pewno dla każdego wielką frajdą ze względu na nietypowe wnętrze, skosy, załomy i podziały stropowe, które dają nam wiele możliwości aranżacyjnych. Tym bardziej silne skosy oraz spadziste dachy są wielkim walorem każdego poddasza i nadają mu specjalny klimat. Meble powinny być takie, aby zarazem efektownie, jak i ergonomicznie wykorzystywały przestrzeń. Oczywiście bez problemu w sklepach znajdziemy meble, które kształtem będą dopasowane do skosów. W innym przypadku zawsze można zamówić specjalne meble robione na wymiar.

Warto zastanowić się nad przekształceniem i zagospodarowaniem naszego zagraconego strychu na cele mieszkalne, czy też na pojedynczy pokój. Ponieważ nie dość, że zyskamy dzięki temu większy dom i dodatkowe pomieszczenia, to będziemy mogli stworzyć osobne pokoje dla dzieci lub chociażby mieć, gdzie przenocować gości.

(zdjęcie: Mor Riza / Flickr)

(zdjęcie: kenpower / Flickr)

(zdjęcie: be OH be / Flickr)

autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk

CZYTAJ WIĘCEJ

Exit mobile version