Po co nam żelbeton?

Mimo różnorodności materiałów budowlanych dostępnych na rynku, konstrukcje żelbetowe są często praktycznie niezastąpione. Choć żelbet trudno nazwać nowoczesnym materiałem budowlanym, jego zalety są niepodważalne.

Najprościej mówiąc, żelbet to beton wzmacniany stalą. Dzięki temu żelbet staje się o wiele bardziej wytrzymały, gdy chodzi o naprężenia rozciągające, wodę i niskie temperatury. Jeżeli do damy do tego fakt, że żelbet jest jednym z niewielu materiałów budowlanych, jakie można wykonać samodzielnie, nic dziwnego, że jest on powszechnie używany w budownictwie jednorodzinnym.

Niestety, żelbet ma jedną wadę, która niestety znacznie ogranicza jego użyteczność jako materiału budowlanego, zwłaszcza, jeżeli chodzi o budownictwo jednorodzinne. Współczynnik U żelbetu to zaledwie 2,469 dla 40 cm muru. Dla porównania, identyczny mur z cegły pełnej ma współczynnik U=1,451.

Nie dziwi zatem, że żelbet jest zwykle stosowany do stawiania ław fundamentowych raczej niż do ścian czy podłóg. Żelbet stosowany jest także do wzmacniania fundamentów, zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z domem, który stawiamy na słabszym gruncie. Inne materiały budowlane są zbyt słabe, lub zbyt łatwo ulegają wpływowi wilgoci, by można ich było używać w tak newralgicznych punktach domu.

Więcej informacji na temat żelbetu można znaleźć w serwisie Materiały Budowlane.

CZYTAJ WIĘCEJ

Exit mobile version